väga suur ülekaal ja kaasnevad haigused 19.02.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Mu ema on 67 aastane, pikkust 156 ja kaalu 130 kilo ja küllap veel rohkemgi. Lisaks põeb ta suhkruhaigust, tal on neerupealsete kasvaja ning ka ajus ( türgi sadul vist?) miskit healoomulist. Ega sellega veel hädad ei lõpe- oma paksuse juures diagnoositi tal uneapnoe, tal on probleeme põiepidamatusega ning viimase paari kuuga on "jalad alt" ära praktiliselt. Väljas enam üldse käia ei saa, toas komberdab kepiga, sest põlved, sääreluud ja puusaluud teevad põrguvalu. Enamik arste, kelle poole nõu saamiseks pöördun, ütlevad, et alustama peab kohutavast ülekaalust. Ema armastab hästi süüa teha ja ega ta magusast ka ära ei ütle. 10.a tagasi tegi ta veepäevi ja võttis ikka kümmekond kilo alla ka. Oma suhkruhaiguse ( ja sellest ka roheline kae) ja kasvajate pärast ei pidavat kaalujälgimine talle sobima, see omapäi pidamine a la "ega ma midagi suurt täna ei olegi söönud" viib ainult edasisiele kaalutõusule. Koos ma temaga ei ela ja seda, mida suhu paneb kontrollida pole võimalik. Palun öelge, mida teha ja kuidas oleks võimalik paarkümmend kilogi alla saada? Teid ette tänades Murelik tütar

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Saan teie murest aru, kuid muutusteks on ainuüksi teie soovist siiski vähe. Teie ema peab ise soovima neid muutusi teha, mis aga selliste raskete haiguste kombinatsiooni juures on tihti üpris keruline, sest inimene on juba eelkõige oma vaimult kõigi nende katsumuste poolt ära kulutatud, mistõttu söök võib olla tema jaoks veel üks väheseid lohutajaid, mis alles jäänud. Kuna ta juba oma puuete tõttu liigub vähe ei pruugi need toiduportsud, mis tema kaalu tõstavad tõepoolest kuigi suured olla. See on talle suur koormus leida oma haiguste kiuste motivatsiooni midagi muuta ning siin saate teie ehk teda aidata. Samas vajavad taolised patsiendid pidevat toetust ka muutuste (antud juhul siis kaalulangetamise) perioodil. Üksi nad kõige sellega toime ei tule.
Seega veel kord, toitumisnõustamine jääb tühjaks ja tulutuks kui soov midagi muuta ei tule emalt endalt ja kui ta ei leia selles toetust. Ehk ei teeks paha pidada nõu ka mõne psühhiaatri-psühhoterapeudiga, et ema saaks tuge ka hingelises mõttes.
Kui vajate nõu, olete alati oodatud konsultatsioonile (tel:533 18 008).
Teile jõudu soovides, Kristel Ehala-Aleksejev