Vitamiinid ja mineraalained 14.02.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Minu küsimus on selline, et kas "igaks juhuks" võiks normaalse toitumisega inimene võtta lisaks vitamiini- ja mineraalainepreparaate või toob see kasu asemel pigem kahju.

Asi on selles, et olen juba hulk aega püüdnud rasestuda, mis ei taha aga kuidagi õnnestuda. Muidugi on esmane asi käia günekoloogi juures ja lasta uurida ennast ja meest - seda kõike teeme niikuinii, aga midagi takistavat pole esialgu leitud. Psüühiline seis on aga selline, et prooviks juba igaks juhuks mida iganes, et äkki aitab... Olen rasestumisteemalistest foorumitest korduvalt lugenud, kuidas kellelegi on arst soovitanud võtta näiteks E-vitamiini või Bio-Multit või Eleviti ning paljudel on seejärel ka õnnestunud rasestuda (võib-olla muidugi juhus). Ise olen praegu võtnud ainult foolhapet ja nüüd mõtlen, et äkki võiks ikkagi midagi lisaks süüa. Samas ma toitun iga päev niigi väga tervislikult ja mitmekülgselt ja kui ma vaatan näiteks ampser.ee-st oma menüü analüüsi, siis tundub, et saan kõik vajalikud ained ka toidust kätte. Mõnda asja koguni suure küllaga: C-vitamiini ja B-vitamiini eri variante, samuti näiteks fosforit tundub igapäevasest toidust tulevat oma 2-4 korda üle normi, E-vitamiini ka 1,5 korda üle normi. Natuke raskusi on A- ja D-vitamiini ning raua ja kaltsiumiga, aga üsna täpselt vajaliku normi jagu peaks ka neid toidust siiski tulema.

Kas ma võiksin "kindluse mõttes" mingeid vitamiine lisaks võtta - lihtsalt et endal oleks tunne, et ma olen kõik võimaliku teinud? Või oleks see pigem kahjulik? Mis preparaati Te soovitaksite?

Aitäh vastuse eest!

Kati

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Saan teie murest igati aru. Igaks juhuks midagi võtta ei maksa, seda enam, et sööte enda sõnul küllalt tasakaalustatult. Siinkohal tuleks ikkagi eelkõige alustada sellest, et tõepoolest käite teie günekoloogi ja mees androloogi vastuvõtul, et välistada terviserikked. Mulle jäi segaseks, kas olete seda teinud või kavatsete seda alles teha. Kui tunnete, et mõni vitaminikuur tõstaks teie usku, siis võiksite teha vastu kevadet ühe puhastuskuuri mõne detox preparaadiga, mis apteegis saadaval. Kui kasutate oma toidus ka piima ja lihatooteid ei tohiks küll A, D vitamiini ega kaltsiumiga probleeme tulla.
Esimese asjana soovitan teil aga tegeleda probleemi psüühilise poolega, sest tõusev pinge võib ise-enesest kõige muu kõrval saada takistavaks komponendiks. Leidke aega endale ja võimalusi, kuidas argipäevast aeg-ajalt välja astuda.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev