Kaalu alandamine? 06.02.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 18-aastane neiu, 160cm pikk ja kaalun 70-71kg nii kõikudes. Mure siis selline ,et minu arvates on seda kaalu minusugusele lühikesele inimesele natuke palju. Mure ja härm on tegelikult selle pärast, et olen täiesti nõutu juba, mida selle puhul ette võtta. Nimelt ma olen oma menüüst välja jätnud kõik magusa: šokolaadid, kommid, rämpstoitu ei söö ma juba väiksest peale. Püüan nii tervislikult toituda kui võimalik. Ja olen ka nende tavaliste portsjonite hulka vähendanud. Teise tingimuse kaalu alandamiseks olen ka täitnud- treeningu. Nimelt käin veel keskkoolis ja meil on kaks korda nädalas kehaline tund korraga. Nendest tundidest olen üks vähestest, kes teeb maksimumi. Peale selle käin hetkel ülejäänud päevad nädalas, mil koolis kehalist ei ole, tunnikese suusatamas, kui lund ei ole siis rattaga sõitmas või jooksmas. Lisaks neile tegevustele käin ka ratsutamas nädalavahetusel, kus tallis teen ka füüsiliselt raskeid töid. Meelepaha teeb nimelt see, et isegi nii elades ei muutu kaal kuidagi. Ema arvas, et mul on aeglane seedimine ja võtsin 2 nädalat mingeid preparaate, mis pidid seda kiirendama. Sellest polnud tolku. Siis lasin kilpnääret kontrollida, kuna emal oli olnud sellega probleeme. Ka sellega oli korras. Niisiis tahaksin teada, kas olengi geneetiliselt selline ja ma ei saa sinna midagi parata? Kuulsin ka sellist asja ,et see võib olla liigsetest meessuguhormoonidest (mul nt jäävad päevad tihtilugu mitu nädalat hiljaks)? Kas see on tõsi? Või on mingid võimalusi mida võiksin veel proovida?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Üksi kirja põhjal on raske öelda, miks teie ettevõetud muutused edukad pole olnud. On olemas küll niinimetatud naistehaigusi, millega võib kaasneda kaalutõus, kuid püstitada mingit diagnoosi pelgalt selle põhjal, et päevad on kohati ebaregulaarsed, ei saa. Naistearstiga tasub aga neis asjus konsulteerida küll, kui tsükkel jääbki püsivalt ebaregulaarseks. Alati olete oodatud ka minu konsultatsioonile kui kaaluprobleemile lahendust ei leia.Tel: 533 18 008
Heade soovidega, Kristl Ehala-Aleksejev