Toitumise muutmine refluks haiguse korral 31.01.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere

Mul on mõned aastad tagasi dignoositud mao refluks haigus. Siis sain mingeid ravimeid ja vaevused kadusid. Nüüd on aga sümptomid jälle tagasi ja seekord ei ole ka ravimitest abi olnud. Lugesin internetist, et abiks võib olla ka toidusedeli muutmine ja õige dieet. Kahjuks aga ei suutnud leida kuskilt rohkem informatsiooni, milline see täpselt olema peaks.
Pikkust on mul 170 ja kaal 72kg, vanust 25a.

Lugupidamisega
Ele

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teie haigus on põhjustatud mao ja söögitoru vahel paikneva sulgurlihase lõdvenemisest, mistõttu maohape pääseb söögitorru ning tekitab viimase ärritust, mis siis ilmnebki nii öelda kõrvatistena (magu ise on talle omase ehituse tõttu maomahla söövitava toime eest üldjuhul kaitstud). Põhjused, miks taoline muutus tekib on sageli ebaselged ning kuna see haigus iseeneslikult ei möödu, vajab ta pidevat jälgimist ning ägenemiste korral püsivaid ravikuure, et hoida ära söögitoru haiguslikke muutusi. Ainuüksi dieediga seda haigust ei ravi, kuid teatud punktidele tuleb siiski tähelepanu pöörata.
Oluline on gaseeritud jookide ning teravamaitseliste söökide vältimine kui ka see, et korraga ei söödaks liiga palju. Pigem on selle haiguse puhul soovitav süüa sagedamini, aga väikeste portsjonite kaupa. Jälgida võiks järgmiste toiduainete tarbimist ning neid vajadusel oma menüüst välja lülitada: kohvi, rasvarikkad toiduained, šokolaad, alkohol, piparmünt. Need toiduained võivad sõltuvalt patsiendist põhjustada sulgurlihase toonuse veelgi suuremat langust. Ilmselt tunnete ka ise üsna hästi, millised toidud enam kõrvatisi esile kutsuvad, sest isikuti võivad nad pisut erineda. Oluliseks punktiks on kaalu hoidmine normi piires, sest ülekaalu tõttu avaneb mao-söögitoru vaheline sulgurlihas veelgi kergemini. Vältida tuleks ka stress-situatsioone, sest pingeseisundid suurendavad maomahla eritumist. Teades võimalikust stressirohkemast perioodist (näiteks seoses mõne töö-ülesandega) on juba eelnevalt mõistlik alustada ravimite manustamist. Ärge minge ka magama kui kõht on liialt täis ning selle haiguse puhul on hea kui pea-alune on magades pisut kõrgemal. Kindlasti tuleb ravi suhtes konsulteerida oma arstiga, sest käsimüügis olevatest preparaatidest jääb selle haiguse puhul väheks.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev