seedimine 29.01.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

tere! muutsin oma toitumisharjumusi paar kuud tagasi. saia söön väga harva (hea kalaga), lemmikuks on saanud Fazeri rukkitera, või asemel söön väherasvasemaid sulajuuste, putrusid söön rohkem, suppidesse ja üldse kuhu juurikad ja köögivili sobib panen ohtrasti (herner, brokoli-lemmik, porgand, paprika, uba, mais, kaalikas-harva), pekise liha asemel ikka taist. kuna pakipiim ei meeldi, siis söön kohupiima ja jogurteid-ikka vähem rasvaseid. olen sisestanud ampserisse oma päevamenüü ja alati kipub puudu jääma B1, B2 ja magneesiumi. muidugi söön ka puuvilju-õuna, apelsini, mandariini, pirni ja kiivit-mitte kõiki korraga. kui enne sõin kõike ja suurtes kogustes polnud mul seedimisega probleeme, ikka igal hommikul. nüüd on kõht kinnisem- aru ma ei saa. kahe kuu jooksul on kaal langenud 3kg ja nüüd on ka kaal seisma jäänud. mida ma siis valesti teen? panen siis kirja ka ühe päeva menüü. 7.00-viil leiba vahel kaks, peale sulajuustu (vahel veel juustu või muna või taisinki) tass teed (0,5 tl mett) kui hommikul söön 1 leiva siis söön 9.30 kas kohupiima 125 gr ja 10% hapukoort. lõuna umbes 12 ja 13 ajal kas siis supp kus on palju juurvilja ja köögivilja keskmine ports, vahel viil leiba kõrvale, või ports ühepajatoitu või riis kanaga või paar keedukartulit ja alati umbes 200gr toorsalatit prae kõrvale, vahepalaks umbes 15.00 kas mõni puuvili või 10 pähklit, õhtuks söön vahel putru või lõunast suppi või sama mis hommikuks oli kirjas. ah jaa vahel söön hommikul ka ainult putru ( täisterakaerahelbed või neljaviljahelbed) ja teed ka. üritan peale kuut enam mitte süüa. päeva peale tuleb ka joogiks vett 0.5-0,75l. käin ka kaks korda nädalas aeroobikas. mida ma peaksin veel lisama oma menüüsse? unustasin, et kala söön ka heameelega, igas varjandis. sai suht pikk kiri, kuid äkki oskate soovitada midagi. kui elaks tallinnale lähemal tuleks konsultatsioonile. igaks juhuks- olen 35a ja 160 ja kaal 65.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Tänan pika ja põhjaliku kirja eest, millest on näha teie hea tahe, midagi muuta.
Kuna teie puhul pole tegu ülekaaluga, siis kaotatud 3. kilo kahe kuuga on igati mõistlik suurusjärk. Kui ettevõetud muutused on suured ja erinevad tublisti teie varasematest harjumustest, siis tuleb anda kehale pisut aega uute tingimustega harjumiseks. Selline kohanemisperiood on kuskil pool aastat. Üldjuhul on ka kaalulangus järkjärguline, kus aktiivne langusperiood vaheldub platooga, mille jooksul siis kaal püsib muutumatult. Tuleb lihtsalt varuda veidi kannatust. Kindlasti ei maksa kallulangetamis-sooviga liiale minna, aga kui tunnete, et paar kaotatud lisakilo teeks teile head, siis pole selles midagi halba.
Peale selle võiksite aeroobika kõrval leida iga päev vähemalt 20-30 minutit aega liikumiseks. Mis puudutab seedimist, siis ka siin võivad ettevõetud muutused iseenesest põhjustada kõhukinnisust, mis peale kohanemisperioodi normaliseerub. Samuti võib pidada mõni nädal toitumispäevikut, mille jooksul siis jälgite, milliste toiduainetega võiks mainitud häda seotud olla. See on isikuti hästi erinev. Head soole-ergutajad on kuivatatud ploomid ja aprikoosid. Neid tasuks iga päev mõned oma menüüsse lisada või siis teha paarist viljast klaasi keeva veega tõmmis, mida ööläbi seista lasete ja igal hommikul enne sööki joote. Soovitaksin kasutada ka vähemalt 1. supilusika õli päevas, kas või salatikastmena (oliiv-, rapsi-, linaseemneõli). Kindlasti tuleb jälgida, et vedeliku kogus ei jääks alla 1.5 liitri päevas (vesi + taimeteed). Nii öelda kuiv organism ei suuda ka omi jääke väljutada. Mainite küll kenasti puuvilju, aga hea oleks hea kui tarbite neid päevas vähemalt 3-4 korda. Võtke üheks portsuks ühe keskmise õuna suurus. Samuti võite julgelt tõsta köögivija kogust. Eriti soovitan kõike rohelist värvi köögivilja ja salateid, mida võib tarbida pea piiramatult.
Põhiline on aga jälgida, et toidulaud ei jääks liialt ühekülgseks ning et iga päev saaks organism vajalikke toitaineid kõigist gruppidest (teraviljad, piimatooted, juur-puuvili, jm) ning kindlasti ei tohi unustada hommikusööki, millest organism ammutab põhilise vajamineva energia.
Teile head tahet soovides, Kristel Ehala-Aleksejev