Kalaõli 26.01.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Kas praegu kiiresti kasvavale kaheksa-aastasele poisile (140 cm / 30 kg), kes on kasvanud viimastel kuudel keskmiselt 1 cm kuus, on otstarbekohane anda toidulisandeid, nt kaltsiumit või kalaõli? Ta ei joo eriti piima, küll aga sööb iga päev piimaga keedetud kaeraputru, ka juustu ja kohupiima jm. Kala ei söö üldse. Milline on minimaalne piimakogus, mida selles vanuses laps peaks jooma?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kasvava organismi kaltsiumivajadus on suurem kui täiskasvanud inimesel, olles kuskil 1000-1200 mg päevas. Heaks allikaks on siin loomulikult piimatooted. Teatud koguse kaltsiumi võib saada ka taimsetest toiduainetest. Näiteks on mandlid küllalt kaltsiumi-rikkad. Kaltsiumi sisaldavad ka osad mineraalveed, kuid tasub vaadata, et viimast oleks vähemalt 150 mg/L. Vitamiin D-d sünteesitakse meie organismis põhiliselt päikesevalguse toimel, kuid me saame seda ka toiduga. Kui laps kala ei söö, siis sisaldavad D vitamiini lisaks nii piima- kui lihatooted ( Eriti heaks allikaks on Emmentali juust ja maks). Seda, kas teie laps vajab toidulisandeid või ei, tuleks konsulteerida raviarstiga. Mõningatel juhtudel on soovitav tõepoolest kalaõli preparaatide kasutamine. Toiduainete mineraalide- ja vitamiinide sisaldusega saab tutvuda aga interneti vastavatel lehekülgdel või siis tasub osta ka kirjandust, kus vajalikud andmed tabelite kujul ära toodud. Taolisi raamatuid on hetkel müügil üpris mitmeid.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev