Nälja tunde puudus 26.01.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Erinevalt paljudest, kes kurdavad suurest nälja tunde olemasolust, kurdan mina selle vähesusest. Tegelikult on asi natuke keerulisem, aga ma proovin teha lühidalt ja arusaadavalt.
Jätaksin praegu kõrvale teema, kuidas ma selle "haiguse" sain, sest kardan, et see läheks liiga pikaks ning asun kohe probleemi kallale.
Nimelt, selle asemel, et kõht tühjaks läheks, tuleb mulle tavaliselt kõhtu see "halb" tunne. See "tunne" mõjub mu isiksuse vaimsele poolele katastroofiliselt, tehes mind psüühiliselt nõrgaks, kaob enesekindlus jne. Probleem on selles, et selle halva tunde justkui tõrjub välja nälja tunne. Olen tähele pannud, et kui kõht läheb tühjemaks või on tühi, siis teeb kõht(või soolikad) hääli ja need hääled ning ka tühi kõht just ajavadki seda halba tunnet eemale(mis on hea). Kahjuks aga nälja tunne domineerib väga harva ja lühidalt. Näiteks, mäletan vanasti(st. tervena), kui polnud pikka aega söönud, hakkas kõht selle peale korisema ja süüa nõudma. Praegu heal juhul kõht periooditi korraks lühikeseks ajaks läheb tühjaks ja sealtki paar piuksu ainult kostab. Söögiisu küll on, aga tundub, et seegi peaks olema suurem kui ta praegu on.
Tegu on kahtlemata väga individuaalse probleemiga ja vaevalt, et keegi on varem millegi sellisega kokku puutunud. Siiamaani olen proovinud tühja kõhu tunnet tekitada mõtlemise abil, aga paistab, et see ei mõju.
Austatud Dr. Kristel, kas oskate mu haigust kuidagi kommenteerida ja võib-olla sellele mingit lahendust leida(sest selle halva tundega kõhus on võimatu elada)? Üks interneti tuttav soovitas marihuaanat, aga see oli vist rohkem naljana mõeldud.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teie pika kirja põhjal ei selgu, kas vähene söögiisu on toonud kaasa ka kaalulanguse ning tervisehäired või on see probleem ikkagi pigem psüühilist laadi, millele ise oma seletustes rõhute. Kuna vihjate kirja algul, et söögiisu puudumine on kestnud pikemat aega ning sellel on omad kindlad põhjused, aga ei seleta neid, siis on raske ka nõu anda. Kirja teel taolist probleemi lahti ei haruta ning parem oleks pöörduda siiski arsti konsultatsioonile.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev