kõhukinnisus 17.12.06 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Olen küllalt kursis algtõdedega sel teemal, kuid lugedes, et olete ent just hiljuti sel teemal (ülekaalulisus ja rasvkude jne.) täiendanud, loodan, et mu küsimus haakub teie õpituga.

Kas kõhukinnisusest on mingi nipiga võimalik vabaneda või tuleb eluaeg ainult nn.lahtistavaid toiduaineid tarbida koos jääkainete väljutamise preparaatidega.Kui seda ei tee (näieks L112 jääb vahele) -enam tualetis ei käi.Ja kõik. Olen 46 aastane, liikuva-istuva eluviisiga , mõõdukalt sportimist ja tervislikku toitumist (rämpstoit on täiesti välistatud, harva söön nisutooteid, leivast tarvitan Jussi teraleiba) toitun regulaarselt 3 x päevas -teen enda teada kõike, mida sel puhul tegema peab ent abipreparaatideta tualetis ei käi ja nädalaga lisandub kohe kilo -paar.reis ajal ei maksa WC-s käimisest eriti unistadagi, kui just toit halvaks läinud ei ole, siis on "õnn" Wc-sse siirduda.Kui naasen tableti-reziimile, saan ka tualetti külastada.Küsimus-kust kõhukinnisus tuleb ja kas see jääb eluks ajaks nii? (mäletan , et olen sellega hädas alates 33 eluaastast-sinnamaani võisin süüa kõike ja käisin regulaarselt tualetis).Tänan.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kõhukinnisus on tänapäeva lääne ühiskonnas üsna levinud, olles enamjaolt seotud mie igapäevase toitumis-liikumisrežiimiga. Ka teatud haigused ning soolestiku eripärad võivad kaasa tuua antud probleemi, kuid esinevad siiski tunduvalt harvem. Selleks, et kõhukinnisusest üle saada tuleks teil kõigepealt vastata õige mitmele küsimusele. Esiteks, mis toimus teie 33. eluaastal - võtsite kaalus juurde, muutsite elukorraldust, vm? Teiseks, kas kõik need möödunud 13. aastat olete kasutanud pidevalt erinevaid lahtisteid? Kas kõhukinnisusega kaasneb ka ülekaal? Kas kasutate mingeid muid ravimeid lahtistite kõrval?
Mida kauem olete oma soolt piltlikult öeldes kunstlikult töös hoidnud seda raskem on teda taas normaalse rütmi järgi töösse saada, kuid see pole võimatu, nõudes küll kannatlikkust ja aega. Meie soolte- ja seedetegevus allub teatud rütmilisusele ning see tuleb teatud treeningu ja õige toiduvalikuga taas paika panna. Kirjast nähtub, et olete oma tervise huvides püüdnud end toitumisega võimalikult hästi kurssi viia, kuid nõustamiseks oleks vaja teada täpsemalt, millest teie menüü koosneb. Oluline on ka piisava koguse vedeliku tarbimine päevas. Lisaks veel kõhupiirkonna lihaste kerge treening. Kuna olete ise rohkelt vaeva näinud, siis kutsun teid vastuvõtule, et otsida võimalikke lahendusi teie problemile (tel: 7318008, 53318008).
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev