Pidev näljatunne 30.11.06 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tervist. Olen 50-a. naine, normkaalus, tegelen 3x nädalas tervisespordiga. Terve oma teadliku elu olen tundnud kogu aeg tunnet - tahaks midagi head! Täiskõhutunnet ei tekigi, kuigi söön 5 korda päevas suures koguses mitmekülgset kaloririkast toitu. Hoidun küll mõistusega õhtusest söömisest ja üldse toitun suhteliselt tervislikult, aga see vastik näljatunne segab. Kas oleks mingit abi loota? Kunagi proovisin neid paljukiidetud kroomitablette, aga ei saanud küll aru, et magusaisu vähenenud oleks. Tänades Sirje

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Näljatunne on seotud erinevate hormonaalsete ning biokeemiliste protsessidega meie organismis. Teie probleemi puhul oleks siiski oluline teada, mida kujutab endast kirjas mainitud "suures koguses mitmekülgne kaloririkas toit". Seletuseks tuleb märkida, et üheks olulisemaks näljatunde tekkimise määrajaks on kõhunäärme poolt toodetava insuliini kõikumised. Mida järsemad on viimase tõusud-langused, seda kergemini tekib ka näljatunne. Oluline osa on siin toitude glükeemilisel indeksil, millele üha enam tähelepanu pööratakse (sellest võib lugeda Tervis+ 2005. aasta augustinumbrist, aga ka muudest toitumisalastest välja-annetest). Ühesõnaga, teades kui palju te korraga sööte ja milliseid toiduaineid kombineerite, saab teha oletusi ka võimalike näljatunde põhjuste kohta. Ka õhtustest söömistest pole vaja iga hinnaga loobuda. Hea oleks kui ennem uinumist paari-kolme tunni jooksul midagi rasket ei söödaks, kuid kui komponeerite endale meelepärase puu-juurviljasekseri või lubate mõne lahjema piimatoote, pole selles midagi halba.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev