11 fakti liikumise ja vererõhu kohta

11 fakti liikumise ja vererõhu kohta

Liikumine on parim viis südamehaigustesse haigestumise ennetamiseks ja vererõhu langetamiseks. Kuidas nii?

Vererõhk on südametöö numbriline näitaja. Kui süda pumpab verd veresoontesse, tekib veresoontes rõhk, mida saab mõõta. Rõhu suurust mõjutavad südamelihase jõud ja veresoonte toonus.

1.       Täiskasvanud inimesel on normaalne ülemine vererõhk kuni 130 mm ja alumine vererõhk kuni 85 mm Hg. Kui vererõhk on pidevalt normist kõrgem (üle 140/90 mmHg), siis loetakse seda kõrgenenud rõhuks.

2.       Kõrge vererõhu tekkimist soodustavad liigne kehakaal, stress ja vaimne pinge, vähene kehaline koormus, liigne alkoholitarvitamine, suitsetamine, valed toitumisharjumused.

3.       Püsivalt kõrge vererõhk on südamele lisakoormus. Kõrge vererõhk kahjustab veresooni ja kiirendab veresoonte lubjastumist. See on üks peamisi südamehaiguste kujunemise ohutegureid.

4.       Kolmel üle 60-aastasel inimesel neljast on kõrgenenud vererõhk. Regulaarse liikumisega saab vererõhku normis hoida või vähemalt selle kõrgenemist aastaid edasi lükata.

5.       Süstoolne („ülemine“) vererõhk langeb regulaarse liikumisega 4-9 mm Hg. See efekt on võrreldav vererõhuravimite toimega. Sageli piisab vererõhuhaiguse algfaasis regulaarsest liikumisest ja tablettravi polegi vaja.

6.       Vererõhu langetamiseks piisab minimaalselt 30 minutist kiirest kõnnist päevas. Väga hea toimega on nt sörkjooks, ujumine, jalgrattasõit.

7.       Kehaline koormus tõstab vererõhku lühikeseks ajaks, peale koormust see langeb aga algväärtusest madalamale. Mida sportlikum oled, seda kiiremini vererõhk taastub!

8.       Soodne toime vererõhule püsib ainult siis kui liigud regulaarselt. Kui muutud passiivseks, kõrgeneb ka rõhk.

9.       Ära katkesta koormust järsult!  Süda ja veresooned vajavad 5-10-minutilist taastumisperioodi.

10.   Suurte raskuste tõstmine suurendab vererõhku väga järsult ja see ei ole vererõhuhaigetele sobiv treeninguliik.

11.   Liikumine aitab normaliseerida kehakaalu. Hüpertoonikul tähendab kaalu langus 5 kg keskmiselt vererõhu alanemist 5 mm Hg.

Allikas: Tervise Arengu Instituut

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

3 ja 4
20.11.17 16:36
Kas neljast kolmel ?
-161
   
+164
3 ja 4
20.11.17 16:36
Kas neljast kolmel ?
-123
   
+101

Lisa kommentaar

Saada