Naistearst: tupeseen on naiste jaoks sagedane probleem

Naistearst: tupeseen on naiste jaoks sagedane probleem

Tupeseen ehk kandidoos on normaalse mikrofloora hulka kuuluva pärmseene Candida albicansi poolt tekitatud põletik tupes. Candida kuulub iga inimese soolestiku mikrofloorasse ja hakkab kasvama ja levima juhul, kui tekivad selleks soodsad tingimused organismis, kirjutab naistearst Katrin Seemen Qvalitase Arstikeskusest.


Viited: intiimhooldus

”Pärmseente poolt tekitatud vaginiidi ehk tupepõletiku teket soodustavad antibiootikumide kasutamine, rasedus, hormonaalsete rasedusvastaste vahendite (pillid, tuperõngas, plaaster) kasutamine, emakasisene vahend ehk spiraal, magusaga ja alkoholiga liialdamine, liigne tampoonide kasutamine, olmekeemia, valed intiimpesuvahendid, sünteetiline pesu. Ka stress, mis organismi immuunsüsteemi nõrgestab, võib kandidoosi soodustada,“ kirjutab naistearst ajakirjas Apteeker.

”Tupe kandidoosile on kõige iseloomulikumaks tunnuseks sügelemine ja rohkenenud voolus. Tupe limaskest on turses, punetav, voolus on kas valge tükiline või vesine. Kaebusteks võivad olla ka valulik urineerimine või valulik vahekord. Tupeseen võib kulgeda ka ilma kaebusteta,” kirjeldab Seemen.

Tupeseene puhul saab kiiret leevendust seenevastaste tupekuulide või kreemi kasutamisest, mis on saadaval ka apteegi käsimüügis. Kui efekt on ebapiisav, soovitab Seemen pöörduda kas perearsti või naistearsti poole. Seenevastased tupekuulid ja suukaudne ravi on retsepti alusel.

Selleks, et vältida tupeseene teket, peab kõigepealt läbi mõtlema, kas on pärmseene vohamist soodustavaid tegureid ja üritama elustiili muuta. ”Tähtis on tugevdada oma immuunsüsteemi ja taastada organismi normaalset mikrofloorat. Oluline koht on toitumisel: vähendada tuleb magusa tarbimist ja suurendada bio-piimatoodete kasutamist,” annab naistearst nõu.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Apteeker (september 2011).


Küsi nõu naistearstilt siit.


Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

3 kommentaari

mutt
10.06.16 10:31
olen selle hädaga aastaid kimpus, naistearstil on elu jooksul nii palju käidud, pika elu sees, et lihtsalt enam ei jaksa ja isaseid teil ju keegi ei ravi, nendelt saate peale ravi kohe selle seene tagasi, võite kindel olla ja alati stressia ja külmetusega, ikka kohal meie seen.
-124
   
+112
lilleke
03.10.15 18:15
mina kaisin naistearstil kuid seal oeldi et koik on korras aga ometi on vahekord valus. pole julgend juba paar aastat vahekorras olla. ka arstil pole enam kaind.
-173
   
+145
päike
13.03.14 16:40
Kuidas tupeseenest lahti saada,ei julge naistearstile minna,koduste vahenditega näiteks?
-357
   
+357

Lisa kommentaar

Saada