Jõukad heledanahalised naised on melanoomi suhtes altimad

Jõukad heledanahalised naised on melanoomi suhtes altimad

Rikkad noored heledanahalised naised, kel eeldatavasti on rohkem võimalusi päevitamiseks, omavad umbes kuus korda kõrgemat riski väga ohtliku nahavähi tüübi melanoomi tekkeks, võrreldes nende vaesemate sookaaslastega.

Põhinedes 3 800 heledanahalise California tüdruku ja naise andmetele, uurisid teadlased seost melanoomi arvukuse, ultraviolettkiirgusega kokkupuute ja sotsiaalökonoomilise staatuse vahel. Melanoomide diagnoosimine on olnud pideval tõusuteel ja seda just majanduslikult paremal järjel elavate inimeste seas, vahendab ERR ajakirjas Archives of Dermatology avaldatud uuringu tulemusi.

Vastavalt Ameerika Vähiühingu andmetele diagnoositakse ainuüksi Ameerika Ühendriikides igal aastal melanoome 70 000 inimesel. Viimasel kahel aastakümnel on melanoomide arvukus pidevalt kasvanud ka teismeliste hulgas. Nende tüdrukute ja noorte naiste seas, kelle sotsiaalökonoomiline staatus on kõrge ja kes omavad suurimat kokkupuudet UV kiirgusega, esineb melanoomi diagnoose 73 % rohkem kui sarnaselt kõrge UV kiirgusega piirkondades elavate vaeste sookaaslaste hulgas ja 80 % enam kui vähese UV kiirgusega kokkupuutuvate kehval järjel elavate naiste hulgas. On väga tõenäoline, et rikkad noored naised külastavad tihedamani solaariume ning veedavad oma puhkusi just päikeselistes paikades peamiselt päevitades.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada