Naised ohverdavad uneaega teiste eest hoolitsemiseks

Naised ohverdavad uneaega teiste eest hoolitsemiseks

Uurimuse kohaselt tõusevad beebi või haigete vanemate eest hoolitsemiseks öösel üles just naised.

Värske uurimuse kohaselt ohverdavad teiste eest hoolitsemiseks suurema tõenäosusega uneaega just naised ehk lisaks depressioonile ja uneapnoele kärbivad nende uneaega ka soorollid, vahendab WebMD.

„Kui kellelgi on unehäireid, arvavad arstid, et piisab probleemi põhjuse kindlakstegemisest ja õige ravimi, ravi või operatsiooni määramisest,“ märkis Cincinnati Ülikooli Kuntzi töö- ja pereelu uurimiskeskuse juhataja David Maume (PhD).

„Kuid mis puutub magamisse ja paljudesse kohustustesse, mida meil ärkveloleku ajal täita tuleb, siis tekitavad ebavõrdsed ootused nende kohustuste suhtes soolisi erinevusi uneajas. Nii võib väita, et igapäevaelus valitsevast soolisest ebavõrdsusest rääkides mõeldakse viimasena uneajale, mis viitab sellele, et perekonnaringis ei ole sooline võrdsus nii levinud kui meile ehk arvata meeldiks,“ lisas Maume.

Michigani ülikooli teadlased analüüsisid enam kui 20 000 töölkäiva lapsevanema unepäevikuid.

Selgus, et naised tõusid öösel kellegi eest hoolitsemiseks üles 2,5 korda suurema tõenäosusega kui mehed.

Kui naistel tuli keset ööd ärgata, olid nad lisaks üleval kauem kui mehed: vastavalt keskmiselt 30 ja 44 minutit.

Kõige üllatavam on aga ehk see, et selline erinevus uneajas ei kadunud ka siis, kui pere ainsaks toitjaks oli naine. Umbes 28% naistest, kes pidasid peret üleval, tõusid öösel teiste eest hoolitsemiseks üles, samas kui meeste seas oli vastav näitaja vaid 4%.

Asjatundjate sõnul võib see soorollidest tingitud ilmselge erinevus uneajas mõjutada tugevalt naiste tervist, elukvaliteeti ja isegi karjäärivõimalusi.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada