Naissuguhormoon võib soodustada suuvähi teket

Naissuguhormoon võib soodustada suuvähi teket

USA teadlaste sõnul võib naissuguhormoon östrogeen soodustada pea- ja kaelapiirkonna vähkkasvajate teket noortel naistel - nimelt aitab see vähieelsetel rakkudel liikuda ja paljuneda.

Pea- ja kaelapiirkonna vähkkasvajad, kaasa arvatud suu-, keele- ja kurguvähk, puudutab Suurbritannias iga-aastaselt kuni 9000 inimest, vahendab naine.postimees.ee BBC´d.

Viimase kümne aasta jooksul on just noorte naiste seas kasvanud pea- ja kaelavähi eri vormide diagnoosimine, kuid enamik haigusjuhtudest langeb siiski 50-74-aastaste meeste arvele. Tuntud riskifaktoriteks on seejuures suitsetamine ja alkoholi tabrimine.

USA Fox Chase vähikeskuse teadlased viisid läbi laboritestid, mis näitasid, et naissuguhormoon östrogeen aktiviseerib ensüümi nimega CYP1B1. Kuid selle ensüümi aktiivsust täheldati vaid vähieelsete rakkude puhul - mitte aga tervete või vähirakkude puhul.

Kui teadlased blokeerisid nimetatud ensüümi aktiivsuse, vähendas see koheselt ka vähieelsete rakkude võimet liikuda ja paljuneda.

Uuringu juhtivautor dr. Margie Clapper märkis, et avastus võib aidata ennetada peas ja kaelas paiknevate vähieelsete seisundite progresseerumist vähkkasvajaks. Siiski pole praegu veel täpselt teada, millist rolli östrogeen antud juhul mängib ja asi vajab edasist uurimist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada