Menopausijärgne hormoonasendusravi „noorendab“ naiste aju

Menopausijärgne hormoonasendusravi „noorendab“ naiste aju

Teadlased väidavad, et suguhormoonid, mida naised pärast menopausi tarbivad, muudavad nende aju „nooremaks“.

Väikesemahulisest menopausijärgses staadiumis naiste uuringust selgus, et hormoonasendusravi saajad saavutasid paremaid tulemusi testides, millega mõõdeti parema ja vasaku ajupoolkera koostööd, kirjutab BBC.

Durhami ülikooli psühholoogid märkisid, et nende naiste ajutegevus sarnanes nooremate naiste omaga, kelle organism iseseisvalt suguhormoone toodab.

Uuringus osales 62 menopausi läbi teinud naist vanuses 46–71 eluaastat.

Nendest 36 said hormoonravi ja ülejäänud moodustaid kontrollrühma. Kõik olid paremakäelised.

Naistel paluti sooritada peenmotoorikat nõudvaid ülesandeid, näiteks vajutada nuppudele nii parema kui vasaku käe erinevate sõrmedega.

Teadlaste sõnul näitab mõlema käe ühesugune sooritusvõime, et kaks ajupoolkera toimivad vastastikku paremini.

Eelnev pidas rohkem paika just hormoonasendusravi saavatel naistel.

Nende tulemuste põhjal oletab Durhami uurimisrühm, et suguhormoonid hoiavad paremat ja vasakut ajupoolkera ühenduses, soodustades nii nende koostööd.

Uurimisrühma juht dr Markus Hausmann märkis: „Suguhormoonid mõjutavad oluliselt ajutegevust: mitte ainult seksuaal- ja reproduktiivkäitumist, vaid ka aju kognitiivseid funktsioone.

Katsed menopausi läbi teinud naistega näitavad, et hormoonravi võib aidata mõlemal ajupoolkeral aktiivselt tegutseda, nii nagu see on noorematel naistel.

Loodame kindlaks teha, kas suguhormoonid võivad kaitsta aju rabanduse ja muude häirete tagajärgede eest, jagades naiste vananedes töökoormust kahe poolkera vahel. Siiski on vaja teha veel palju uurimistööd.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada