Viha tugevdab naistel valu

Viha tugevdab naistel valu

Värske uuringu andmeil tõstavad sellised negatiivsed emotsioonid nagu viha ja kurbus valu taset nii nendel naistel, kes kannatavad lihasreuma käes, kui ka nendel, kellel seda ei esine.

Hollandi uurijad viisid läbi uuringu, milles osales 121 naist. 62 uuringusse kaasatud naisel esines kroonilise valu seisund, mida tuntakse lihasreuma nime all, ülejäänud 59 naisel aga mitte, kirjutab WebMD.

Mõlemal rühmal paluti meenutada mõnd neutraalset olukorda. Seejärel pidid nad tuletama meelde mõne viha või kurbust tekitanud olukorra. Pärast seda mõõdeti negatiivsete emotsioonide mõju valureaktsioonile. Osalejad pidid valu ka elektrooniliselt registreerima – nad pidid vajutama nuppu nii elektrivoolu tundes, selle valusaks muutudes kui selle talumatuks muutudes.

Teadlased avastasid, et nii lihasreuma käes kannatanud kui ülejäänud naised kogesid nii valu kui kurbust tundes valu tugevamana. Jõulisem emotsionaalne reaktsioon seostus suurema valureaktsiooniga.

„Valu emotsionaalne sensitisatsioon võib olla eriti kahjulik inimestele, kelle valulävi on niigi kõrge,“ selgitab Henriet van Middendorp (PhD) Hollandi Utrechti ülikoolist.

Middendorpi sõnul on uuringu tulemused kõige asjakohasemad lihasreuma all kannatavatel naistel, sest nad kogevad negatiivseid emotsioone sagedamini kui need naised, kellel seda haigusseisundit ei ole.

Olgugi et valu ja kurbus tõstavad tõepoolest lihasreumat põdevate naiste valutaset, tuleb Wayne’i ülikooli teadlase Mark A. Lumley (PhD) sõnul esile tõsta selle uuringu paari puudust.

Nimelt ei suutnud teadlased mõõta ei viha ega kurbuse tunde kogemist, samuti seda, kui intensiivne see tunne oli või kui selgelt ja konkreetselt seda kogeti.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada