Miks on vanematel ülekaalulistel naistel halvem mälu?

Miks on vanematel ülekaalulistel naistel halvem mälu?

On üldteada, et ülekaalulisus ohustab füüsilist tervist, kuid värsketel andmetel võib see mõjutada ka vaimset tervist.

Uuringud on näidanud ülekaalulisuse seost terve rea terviseprobleemide, muuhulgas südamehaiguste, diabeedi, kõrge vererõhu ja insuldiga, kuid uuring, mille korraldas Diana Kerwin Northwesterni ülikoolist, tõestab, et liiga suur kehakaal võib vähendada ka kognitiivseid võimeid.

Pikaajaline uuring Women’s Health Initiative viidi läbi mitmete uurimisasutuste koostöös ja selle käigus koguti andmeid menopausi läbi teinud naiste kohta vanuses 65–79. Neid andmeid analüüsides avastas Kerwini meeskond, et kui vabatahtlike uuringus osalejate kehamassiindeks (pikkuse ja kehakaalu suhe, mida kasutatakse ülekaalu ja rasvumise määramiseks) tõusis ühe punkti võrra, langesid kognitiivsete võimete testitulemused ühe punkti võrra, kirjutab Time.

„Tulemused näitavad, et ülekaalulised naised ei peaks ekslikult arvama, et kui neil on vererõhk normis ja nad ei põe diabeeti, siis pole ülekaalulisus probleemiks,“ sõnas Kerwin.

Autorid oletavad, et ajutegevust võib mõjutada ülekaal ise, kuid ei välista seoseid geneetilise eelsoodumusega rasvumisele või selliste hormoonide mõjuga nagu tsütokiin ja östrogeen, mida sünteesitakse rasvkoes.

Uuringus osalenud 8745 vabatahtliku põhjalikum analüüs näitas, et nende naiste kognitiivsed võimed, kellel oli rasv kogunenud kõhupiirkonda (nn õunafiguur), langesid mõnevõrra vähem kui neil, kellel oli rasv kogunenud alakehasse (nn pirnifiguur). Menopausi läbiteinud naiste kõhupiirkonnas asuv rasv toodab teatavasti väikeses koguses östrogeeni, millel võib olla aju kaitsev ja seega ka kognitiivseid võimeid säilitav omadus.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada