Tselluliiti parasjagu

Tselluliiti parasjagu

Rasv naiste alakehas ilmneb teisiti kui tavaline keharasv, selle kohta on olemas ka eraldi termin - tselluliit. Sellest lahti saada on raskem kui tindiplekist riideesemel.

Kunagi väitsid teadlased, et tselluliiti ei olegi olemas, puusadel ning reitel esinevat apelsinikoore moodi massi peeti lihtsalt vanaks rasvaks. Kui avastati, et see naiste alakehas leiduv rasv on nii oma välimuselt ning ka käitumiselt teistsugune kui ülejäänud keharasv, jõuti kokkuleppele, et nähtus vajab ka eraldi terminit. 1960. aastal nimetaski üks prantsuse ekspert selle tselluliidiks.

Definitsiooni järgi on tselluliit apelsinikoort meenutav rasvkude, mis esineb naiste alakehas, eriti puusadel ja reitel. Algul arvati, et krobelise pinna tekitab halva ainevahetuse tagajärjel sidekoes kõvenenud rasv. Halba ainevahetust omakorda põhjustavad ebatervislikud harjumused nagu alkoholi ja šokolaadiga liialdamine, suitsetamine, saastatud õhu sissehingamine, kõhukinnisuse ja väsimuse all kannatamine, liiga suur pinge jne. Kuid täiendavad uurimused on muutnud seda arvamust.


MIKS VAID NAISTEL?

Kõigepealt uuriti, miks tselluliiti ei esine meestel. Uurimuse tulemusena leiti, et meeste ja naiste kehades ladestub rasv erinevalt ning samuti erineb ka viis, kuidas nahk kinnitub.

Naistel kinnitub nahk lihase külge peenikeste paralleelsete kiududena, meenutades madratsi konstruktsiooni. Igasugune rasv, mis naise kehasse koguneb, täidab kiududevahelised tühimikud, siis aga pundub nii, et seda on näha ka läbi naha.

Meestel ladestub rasv ühtlase kihina, kuna lihast ja nahka ühendavad kiud on tihedalt põimunud.

Seega on tselluliit täiesti tavaline rasv, kuid ladestub naistel lihtsalt teistmoodi. Sestap on sellest vabaneda äärmiselt raske ja mõnel puhul isegi võimatu.
Visalt taganev naiselik rasv on tegelikult vajalik selleks, et inimkond välja ei sureks - rasvaladestus aitab naist raseduse ajal. Ent samas kerkib küsimus: miks peab naine seda kaasas kandma kogu elu, kuigi tarvis läheb vaid üheksaks kuuks.


VAJALIK VÕI TOPELTVAJALIK?

Ülekaalulistel naistel ei ole kõik rindades, puusades ja reites leiduv rasv eluks vajalik.

Keha jaoks kujutab elutähtis rasv endast energiahulka, mida saaks tarvitada hädaolukordades. Näiteks annavad naise rindades olevad rasvavarud energiat laktatsiooniks, piima nõristamiseks, kuid rasv puusades ja reites kujutab endast energiavaru rasedusajaks.

Lapseootel naisel kulub loote toitmiseks päevas 80 000 kalorit ning looduse poolt on ette nähtud, et isegi kui naine kannatab alatoitluse all, on tal tänu rasvale puusades ja reites piisavalt kaloreid, et rasedus ei katkeks.

Põhjus, miks rasvast puusadel ja reitel on nii raske lahti saada, peitub selles, et nendes naisterahvastele iseloomulikes piirkondades sisaldavad rasvarakud alfaretseptoreid.

Rasvarakkude pinnal on kahte sorti retseptoreid. Need on siis kas alfa- või beeta-retseptorid. Beetaretseptorid reageerivad hormoonile, mille nimeks on epinefriin, ning vabastavad rasva kergesti. Alfaretseptorid ehk siis need, mia leidub naiste puusades ja reites, ei vabasta rasva nii kergesti. Need retseptorid peavad garanteerima kalorivaru võimalikes kriisisituatsioonides, sealhulgas nälja korral.


KUIDAS SIISKI TSELLULIIDIST VABANEDA?

Naine ei saa alakeha rasva põletama hakata enne, kui suurem osa ülakeharasvast on põletatud. See võtab aga aega.

Kõige parem meetod tselluliidist vabanemiseks on lihastreeningu, aeroobika ja madala rasvasisaldusega dieedi kombinatsioon. Lihastreening arendab lihaskonda ja kiirendab ainevahetust. See on aga kaalust allavõtmise seisukohast väga oluline. Kuna rasva saab põletada ainult hapniku kaasabil, on sportimisel väga oluline roll.

Madala rasvasisaldusega dieet vähendab naise organismis östrogeeni tootmist. Östrogeen kui tähtsaim naissuguhormoon aga soodustab rasva teket, eriti just nahaalustes ja rasvalademe piirkondades.

Tselluliit ilmneb enamasti naistel, kelle keha rasvasisaldus ületab 22%. Juhul, kui need naised on dieedi ja aeroobikaga oma keha rasvasisaldust vähendanud alla 22%, kuid neil on ikka veel tselluliiti, on ainus lahendus kirurgiline sekkumine.

Üks võimalusi on rasvaimu - rasva eemaldamine imamise teel. Kuid sellise eemaldamisviisiga kaasneb ka mitmeid probleeme. Rasvaimu vähendab rasva rasvalades, kuid ei anna tulemusi nahaaluses rasvkoes. Nahaaluses rasvkoes tekitab rasvaimu tihti nahakahjustusi ning jätab mulje, nagu oleks tselluliit ikka veel olemas.

Teine võimalus on kirurgiline sekkumine, kuid nagu iga lõikuse puhul, võib siingi tekkida komplikatsioone. Kõikidele naistele see variant ei sobigi, kuna tulemused sõltuvad suurel määral paranemise kiirusest ja naha uuesti kinnitumisest. Kuid tehnika arenedes täiustuvad võimalused pidevalt.

Kuid ükski naine ei peaks laskma tselluliidil enda üle võimust võtta. Dieedi, treeningu või isegi operatsioonidega on võimalik, et ainsateks tõeliselt ilusateks lohukesteks naise kehal oleksid lohukesed tema naerataval näol.


INIMESE KEHA SISALDAB KOLME TÜÜPI RASVA:

  • nahaalune rasvkude, mis paikneb vahetult naha all
  • rasvalade, mis paikneb sügavamal keha sisemuses, ümbritsedes mitmeid organeid koos lihaskiududega
  • elutähtis rasvkude, mis toetab neere, ning naistel
    rasv rindades, puusades ja reites.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada