Kodukeemiatoodete kasutamine on seotud viljakuse vähenemisega

Kodukeemiatoodete kasutamine on seotud viljakuse vähenemisega

Uurijate hinnangul võivad paljudes kodukeemiatoodetes sisalduvad leegiaeglustid vähendada naiste viljakust.

Uuring tugineb ka teistele kahe aasta jooksul avaldatud kirjutistele, mille kohaselt mõjutavad polübroomitud difenüüleetrid (PBDEd) inimeste tervist.

PBDEsid on nelja aastakümne vältel kasutatud leegiaeglustitena ning neid leidub poroloonpolstriga mööblis, elektroonikaseadmetes, kangastes, vaipades ja plastides. Nimetatud kemikaalide kasutamist on hakatud riiklikul tasandil järk-järgult vähendama ja teatud PBDEde kasutamine ongi juba keelatud. Endiselt leidub neid aga enne 2004. aastat valmistatud toodetes.

Ajakirjas Environmental Health Perspectives avaldatud uuringu raames mõõtsid uurijad PBDEde taset 223 raseda vereproovis. Naistel, kellest enamiku moodustasid põllumajanduspiirkondades elavad Mehhiko sisserändajad, paluti meenutada, kui kaua kulus neil rasedaks jäämiseks aega. See aeg loeti seksuaalselt aktiivseks ajaks, mil rasestumisvastaseid vahendeid ei kasutatud.

Uuring näitas, et naistel, kelle veres tuvastati kõige suurem kemikaalide kontsentratsioon, kulus rasestumiseks rohkem aega. PBDEde kontsentratsiooni iga kümnekordne tõus kahandas kuus rasestumise tõenäosust 30% võrra.

Uuringu põhiautori ja California ülikooli Berkley tervishoiukooli laste keskkonnaterviseuuringute keskuse asedirektori Kim Harley sõnul on mõju üsna suur. „Neil kõigil on võimalik rasestuda, kuid rasestumiseks kulunud aeg varieerus väga suurel määral,” ütles Harley LA Times'ile antud intervjuus.

Varasemad uuringud on näidanud, et 97%-l ameeriklastest on PBDEde sisaldus veres tuvastatav. PBDEsid leidub ka mõnedes toiduainetes, eriti piimatoodetes ja suurema rasvasisaldusega lihas ja kalas, kuid kodukeemiat peetakse siiski peamiseks PBDEdega kokkupuute allikaks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada