Ka meestel esineb osteporoos

Üks viiest osteoporoosi ohvrist on mees, mõnikord 40-50aastane. Vaatamata sellele, et osteoporoos on naiste haigus, on USAs 2 miljonil mehel osteoporoos ja 3 miljonil oht haigestuda osteoporoosi. Osteoporoos on meestele suurem probleem, kui aimatakse. Meeste luude probleeme on kaua aega ignoreeritud, on arvatud, et mehed ei haigestu osteoporoosi. Tagajärjed on kurvad. Kui osteoporoos on arenenud kaugele, siis on ohus ka meeste haiged sõltumatus ja elunaudingud - hüvasti golf, liikumine murul, mõnikord isegi sirgelt seismine. Isegi hüvasti elu. Mis on võtmeks nende kannatuste vältimisel? Tuleks läbi teha luutiheduse mõõtmise test. Kuidas teada, et vajatakse seda testi? Kiireim viis selleks on analüüsida end järgmise küsitluse kaudu.

Küsitlus, mis päästab meeste luud

Kui te vastate üks kord "jah" I osa küsimustele, nõudke arstilt luutiheduse testi

 1. Kas olete 65 või vanem?
 2. Kas teil on põhjendamatuid seljavalusid, selja lühenemist või kühmus hoiak?
 3. Kas olete pikaajaliselt tarvitanud mõnda järgmistest ravimitest:
  *
  steroide näit prednisooni või kortisooni
  *
  antikonvulsante (krambivastaseid ravimeid)
  * türoidhormooni, näit levotüroksiini
  *kemoteraapiat, näit suured metotreksaadi doosid
 4. Kas seksuaalsed soovid on vähenenud ja teil on diagnoositud meessuguhormooni testosterooni madalat taset?
 5. Kas suitsetate?
 6. Kas joote enam kui klaas alkohoolset jooki päevas?
 7. Kas on täiskasvanuna olnud luumurd, mis polnud põhjustatud suure trauma, näit autoõnnetuse poolt?

Kui vastate "jah" kahele II osa küsimusele, paluge arstilt luutihedustesti.

 1. Kas olete passiivne?
 2. Kas saate liiga vähe kaltsiumi (enne 50. eluaastat 1000 mg päevas; 50-aastased ja vanemad 1500 mg päevas)
 3. Kas olete alakaalus?
 4. Kas teie perekonnas on esinenud osteoporoosi - eriti, kas emal on olnud osteoporoosi enne 80. eluaastat?
 5. Kas teil on diagnoositud
  *hüpertüreoidismi (kilpnäärme liigtalitlus)
  *hüperparatüreoidismi (kõrvalkilpnäärme liigtalitlus)
  *hüperkaltsiuurijat (kaltsiumisoolade esinemine uriinis)?
 6. Kas teil on kroonilist maksahaigust või tsöliaakiat?
 7. Kas teil on kroonilist kopsuhaigust ?

Erinevalt naistest, kes kaotavad luumassi kiiresti esimestel menopausi aastatel, esineb meestel aeglane, kuid pidev luutiheduse vähenemine alates umbes 50. eluaastast. 65 aasta vanuselt oleks kõigil meestel vaja läbi teha luutiheduse test. Üks suuremaid riskitegureid meestele on kortikosteroidravimite nagu prednisooni ja kortisooni kasutamine astma ja reumatoidartriidi raviks. Nimetatud steroidid on luude "röövlid". Kui ollakse murdnud täiskasvanuna luu - eriti pärast väikest traumat, näiteks libisemine ja kukkumine jäisel kõnniteel, võib see olla märgiks, et luud on muutunud liiga rabedaks.


Seks ja luudehõrenemine

Veel üks murettekitavatest märkidest: teie seksuaaliha on hakanud kahanema. Väheneva libiido põhjuseks võib olla madal testosterooni tase, mis on osteoporoosi tähtis riskitegur. Aga ainult pooltel osteoporoosiga meestel on madal hormoonitase. Rohke alkoholi tarvitamine ja suitsetamine on põhilised riskitegurid. Kuid umbes 35-40%-l osteoporoosiga meestel ei ole teadaolevat põhjust sellesse haigestumisel. Teadmised sel alal on alles lapsekingades, kuid teadaolevaid riskitegureid ei tohi ignoreerida. Kui küsimustik näitab, et on olemas osteoporoosi oht, on aeg arutada oma luude seisundit arstiga, kes võib määrata luutihedustesti. See ohutu, valutu ja kiire test on ainus viis määrata luukaotust enne, kui see on jõudnud ohtliku staadiumini. Seda ei saa teada standardse röntgeniuuringuga, mis näitab ainult drastilisi luuhõrenemisi.


Kuidas taastada kaotatud luud

Kui test näitab, et luutihedus on väike, tuleks omaks võtta "luuterve" elustiil - võimlemine, kaltsium ja vitamiin D. Järgnevalt toome luudele kasuliku elustiili näidise:

 • keha peab saama küllaldaselt kaltsiumi ja D-vitamiini. Need ained aitavad takistada luumurdude teket. Kaltsiumi peab keha saama 1000 mg päevas (enne 50. eluaastat) ja 1500 mg päevas (pärast 50. sünnipäeva). D-vitamiini - 400 IU enne 50. eluaastat ja kuni 800 IU, kui ollakse üle 50.
 • liikuge, kõndige, tehke tervisejooksu ja ärge vältige treppe. See aitab säilitada luutihedust. Tehke seda vähemalt 5 korda nädalas ja parim on harjutada järgmise programmi alusel: 1 tund kõndi või 30 min raskuste tõstmist.
 • kui suitsetate, loobuge. Suitsetamine võib vähendada kaltsiumi absorbeerimisvõimet. Samuti kahjustab suitsetamine luurakke ja takistab uue luukoe kasvu.
 • piirake alkoholitarbimist kahe dringini päevas. Alkohol on luudele kahjulik mitmel viisil: blokeerib luude võimet end üles ehitada. Liiga palju alkoholi põhjustab testosterooni taseme langust ja selle meeshormooni vähenemine, ükskõik mil viisil, viib luu kaotuseni. Alkoholi liigne tarbimine põhjustab kaltsiumi kadu uriini kaudu.
 • sööge puu-, juur- ja aedvilja. Uurimus näitas, et nendel, kes sõid iga päev rohkem puu-, juur- ja aedvilja, olid luud tihedamad. Iga puuvilja söögikord päevas suurendas puusaluu tihedust meestel 1%. Ja iga 1%line tiheduse suurenemine vähendas luumurdude ohtu 5%.
 • saage toiduga piisavalt K-vitamiini. Brokkoli, spinat, kapsas, petersell jt. rohelised ning leherikkad aedviljad annavad K-vitamiini, seda vähemtuntud vitamiini, mida keha võib vajada, et ravida murdunud luid ja säilitada normaalset luutihedust.

On olemas ka ravimid luumurdude tekke takistamiseks ja isegi luude taastamiseks, ehkki meestel on siiani vähem valikut kui naistel. Hiljutine uurimus näitas, et alendronaat (Fosamax), mida kirjutatakase välja postmenopausis naistele, on efektiivne ka meeste puhul. Kaks aastat kestnud uurimuses tarvitasid 146 osteoporoosiga meest 10 mg alendronaati päevas. Teised 95 osteoporoosiga meest said platseebotablette, millel puudusid aktiivsed koostisosad. Mõlemale grupile anti kaltsiumi ja D-vitamiini. Uurimuse lõpus alendronaadi grupi meestel suurenes lülisamba luutihedus 7,1%, platseebogrupi meestel aga ainult 1,8%.

Mehi, kel osteoporoos on tingitud testosterooni madalast tasemest, aitab testosterooni asendusravi. Üks paljulubav ravim, mis võib lähiaastatel osutuda kättesaadavaks, on paratüreoidhormoon. Uurimised, mis tehakse, võimaldavad tulevikus uusi teadmisi osteoporoosi pidurdamiseks meestel. See on haigus, mille puhul mehi on vähem uuritud kui naisi. Kuid olukord on muutumas. Mehed püüavad varsti naised kinni.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada