Huuleherpes 14.04.04 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Viimase kahe aasta jooksul on huuleherpes avaldunud (villid ja tugev paistetus) vähemalt korra kuus , mõnikord isegi tihedamini. Eelnevatel aastatel oli huuleohatist üldjuhul mõnikord sügisel ja talvel (üldiselt külmetamise tulemusena). Mis võib olla põhjustanud sellise ägenemise?

Kas viirusevastased suukaudsed ravimid (Valtrex, Aciclovir) on saadavad ainult retsepti alusel? Kui jah, kas siis peab arsti vastvõtule tulema ainult haigusnähtudega või võib tulla ka ajal kui huuled on väliselt terved (haiguse olemasolu peaks vist saama ju ka vereprooviga diagnoosida)? Ausalt öeldes ei tahaks ma tugevate haigusnähtudega (haiguse teisel ja kolmandal päeval on huul üldjuhul väga paistes (umbes kaks korda paksem kui tavaliselt) ja eritub villidest vedelikku välja) eriti inimeste seas liikuda - see näeb ju väga jube välja.

Teid ette tänades
Neiu (24)

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Tuleks vastuvõtule tulla kasvõi ükski kord haiguse ägenemise ajal, et Teie poolt kirjeldatut näeks ka arst ja saaks teha analüüsid + ordineerida vastava ravi. Edaspidi oleks mõistlik omada alati ühe ravikuuri jagu viirusevastast preparaati kodus, et seda saaks hakata kasutama võimalikult varakult esimeste haigustunnuste ilmnemisel.