Klaaskeha hägusus 02.05.02 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kui olin 19-aastane, avastasin ühel päeval, et mu silmade silmade ees hõljuvad tumedad sõlmed ja niidid. Külastasin tookord mitut silmaarsti, kes mu silmi uurisid, ent midagi haiglaslikku ei leidnud. Saadeti mind ka südame- ja närviarsti juurde, tehti kardiogramm, hulk vere- ja uriinianalüüse - ei midagi. Lõpuks üks silmaarst ütles, et need on ilmselt ikkagi klaaskehas ujuvad lõhkenud veresoonte tükid või surnud rakud. See ei pidavat olema tingitud aga silmade haigusest, vaid "organismi üldseisundist". Milles see seisund seisneb, arst ei öelnud. Ja teised arstid ju midagi ei leidnud! Silmaarst ütles veel, et need jubinad silmades lahustuvad, see võib aga väga kaua aega võtta.

Sellega lugu tookord lõppeski. Praeguseks on sellest möödas pisut üle kolme aasta, täpid ja triibud mu silmade ees on aga endised. Õigupoolest on hiljuti üks täpp veel lisandunud, mis on eriliselt tume ja terav. (Või tundub ta selline, kuna teised on vahest siiski pisut ähmastunud?) Ma tahaksin teada, mida ma Teie arvates nende hägusustega ette peaksin võtma. Kas lasta neil lihtsalt rahus olla, või tuleks hakata ikka arstide juures käima, et põhjust välja selgitada? Kas neist täppidest on võimalik mingi ravi abil lahti saada ka enne selle "väga pika aja" möödumist, eriti arvestades, et uued tekivad vahepeal peale?

Lugupidamisega

Mari

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Silma sees olev klaaskeha pole vedelik ega klaas, vaid suhteliselt läbipaistev viskoosne rakustik. Kõik inimesed tahtmise korral võivad näha klaaskeha hõljuvaid rõngakesi niitidega ja punktjaid hägususi. Ka mererannal lebades kinniste silmadega. See on normalne klaaskeha. Vananedes võivad tekkida suuremad hallikad tompjad hägusused, mis küll mõne kuuga-poole aastaga tavaliselt sulavad, kaovad, samal ajal võib uusi tekkida. Selliste hägususte põhjusi reeglina pole võimalik selgitada ja ka mitte mingit ravi need ei vaja ja ravi pole ka võimalik.