silmarõhk 08.06.06 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul selline küsimus:millest on tingitud kõrgenenud silmarõhk ühes silmas ja mida see endaga kaasa võib tuua?Abikaasa (mees 47.a.) käis silmaarstil lugemisprille tegemas ja seal talle öeldi,et parema silma rõhk on kõrge ja seda tuleb nüüd 6 kuu tagant kontrollida.Kas on midagi võimalik ise selle alandamiseks ka ära teha?. Jõudu Teile ja ette tänades.

Arst vastas:

dr Tiia Jugaste

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Kõrgenenud silmarõhk võib olla tigitud silma vesivedeliku äravooluteede ahenemisest. Ühekordne mõõtmine ei tähenda veel midagi, sest silmarõhk kõigub päeva jooksul nagu vererõhkki.
Kas abikaasa sugulastel on ehk sarnaseid probleeme ? Kui kellelgi lähisugulastest on glaukoom, tuleks teha lisauuringuid , näiteks vaatevälja uuring ja silmapõhja närvikiudude uuring, et teada saada, kas see kõrge rõhk on kuidagi silma kahjustanud. Kui kahjustus leitakse, tuleb kasutada silmatilku silmarõhu alandamiseks, neid tilku määrab silmaarst.
Ise kuidagi silmarõhku alandada ei saa.Vältida tuleks pikka aega kummargil olemist ( pea asetseb vööst allpool ), sest selline asend soodustab silma siserõhu tõusu.