valusähvatused silmas 03.02.05 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 37 aastane ja prille kandnud juba 22 aastat. Aasta tagasi sain kangemad prillid: parem -4,25 ja vasak -3,75 ( enne seda oli püsinud ~ 10 aastat -3,75 ja -3,25 ). Vanemaid prille kasutangi nüüd arvuti tarbeks ja ka lugemiseks. Töötan väga palju arvutiga ja viimased 2 kuud on päevad arvutiga olnud kohati 16 tunnised. Olen püüdnud küll vahesid pidada ja akna all kaugusesse vaadata. Kui on väga kiire, on juhtunud, et olen unustanud tänavaprillid nõrgemate prillide vastu vahetada. Viimastel päevadel vaevavad mind sellised ootamatud valuhood paremas silmas, mis mind ehmatavad ja tõsiselt häirivad, samas tean, et töökoormus ei vähene niipea ja silmad ei saa seetõttu piisavalt puhata. Vasakuga on kõik korras. Kas see võib olla silma üleväsimusest ja pingest? Ka varem on olnud selliseid pingelisi perioode ja aeg-ajalt on silmad kipitanud ja sügelenud, kuid valuhoogusid ei ole kunagi olnud. Kas tänavaprillide kasutamine arvuti taga koormab täiendavalt silma ja millist mõju see avaldab? Kas on võimalik mingite rohtude abil silma aidata?
Silamarsti juures käisin 2002 aastal Tartus ja peale seda vaid optikaäris nägemist kontrollimas. Kas peaksin minema uuesti silmaarstile ja laskma üle vaadata silmapõhjad jms.?
Tänades Mari

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Eks need vaevused ole tingitud ikka ülepingest. Silmaarsti külastades peaks prillimajanduse üle vaatama ja silmarõhku kontrollima. Arvutiga töötades on üldiselt kasulik kasutada vähe nõrgemaid prillle, siis on koormus väiksem.