kõõrsilmsus ja täpp 17.03.04 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen naine üle 50-ne.Töötan pidevalt arvutiga.Kaks aastat tagasi tehti mulle kõõrsilmsuse operatsioon.Mõlemad silmad vaatasid väljapoole.Ühel silmal oli kaks pingutust ja teisel üks.Pärast seda on säilinud topeltnägemine s.t kumbki silm töötab eraldi. Paremaga näen kaugele ,vasakuga ligidale(see on arvuti ja lugemise silm)Kui silmasi sätin siis vaatan ilmselt mõlemi silmaga ja tekibki topeltkujutis ning objektid on nihutatud,üks pisut kõrgemal.Aasta tagasi oli tööl oli silma kontroll ning soovitati klaase,kus ühes raamis on 3 klaasi.Parem
st -0,5;cyt -0,5;add +2,0 ja vasa st -3,5;add +1,5 .Üldiselt saan nendega hakkama aga dokumendi lugemisel ja arvude sisesamisel tekib raskusi kui kõrvuti on kolm või enam ühesugust numbrit näit. 9999. Ka lugemine ja käsitöö tegemine on raskendatud.nõelale niidi taha panek hoopis hull.Kas oleks vajalik uute prillide muretsemine aga see oleks ränk löök sest eelmiste klaasid olid piisavalt kallid.Samas on mul alles ka eelmised arvuti prillid.Nüüd on tekkinud uus probleem .Parema silma ette tekkis umbes 6 kuud tagasi väike täpp,mis liigub.Tänaseks on sellest täpist saanud ümberpööratud küsimärk.Eriti ebamugav on olukord päikselise ilmaga,sest tundub et selle küsimärgi taga on pilt udune.Suvel arvas prillipoe silmaarst et asi pole hull aga ise olen probleemi ees.
Olen Teile vastuse eest väga tänulik.

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Kui tekib kahekorne kujutis ka prilliga, siis ilmselt on peale kõõrdsilmsuse lõikust jäänud mingi väga väike kõõrdsilmsus alles, ja mitte igas olukorras e ei suuda konsentreerida pilti üheks. Seda on võimalik tavaliselt korrigeerida prisma lisamisega prillile. Täpsemaks uuringuks peaksite pööduma ortoptika kabinetti Tallinna Silmakliinikus, või Teid opereerinud arsti poole.
Väike täpphägusus, mis liigub, on kindlasti üks silma klaaskeha hägusus. Tekivad sellised hägusused just Teie vanuses ja vanematel ja tavaliselt need aegamööda ise sulavad. Kuigi võib ka uusi tekkida. Need hägusused pole nägemisele ohtlikud.