vastikus seksi suhtes 03.02.04 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Olen 26.a 1,5 aastase lapse ema. Viimastel raseduskuudel ei tahtnud ma enam seksist midagi kuulda. Arvasin, et see on seotud rasedusega, kuid probleem on siiani ja süveneb pidevalt. Varem suutsin vähemalt kord kuus mehele vastu tulla, aga nüüd kui mees juba lähenemiskatsseid teeb lähen närvi ja endast välja. Mul on raske talle pidevalt ära öelda. Oleme sellel teemal rääkinud, kuid kuhugile ei jõudnud. Mees arvab, et ta ei ahvatle mind enam ja mmina tunnen ennast süüdi, et ei saa täite naise kohustusi. Olen ise üritanud välja mõelda, milles on probleem, aga pole kuhugi jõudnud. See tekitab mus ainult stressi. Ei saa enam öösiti magadagi. Ma pelgan juba isegi seda, kui ta mind suuldeb. Mida peaksin tegema või kuhu abi saamiseks pöörduma? Olen täiesti ahastuses. Tänan juba ette abi eest!

Arst vastas:

Lemme Haldre

dr Lemme Haldre

Psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog

Erakliinik Elite

Tere
Tegemist on üsna levinud probleemiga, mis esineb ka teistel naistel sünnituse järgses perioodis. Põhjuseks on enamasti raseduse ja sünnituse käigus kujunenud hormonaalsed muutused. See ei pruugi küll nii olla, kuid vahel on seos ka rinnaga toitmisega. Sünnitusjärgses perioodis esineb vahel suurenenud tupe kuivust, mis võib omakorda põhjustada ebamugavat või valulikku suguühet. Kõne alla tuleb ka sünnitusjärgne depressioon, mis on seotud seksuaaliha langusega. Arvesse tulevad ka mitmed teised haigused ja naise poolt kasutatavad ravimid. Soovitan esialgu konsulteerida günekoloogiga. Vajadusel võib pöörduda seksuoloogiliseks nõustamiseks. Tallinnas tegeleb nõustamisega Seksuaaltervise Kliinik, Tartus erakliinik "Elite".