angiini tüsistus 04.12.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Põdesin mai kuus angiini, paar nädalat pärast seda tundsin täielikku füüsilist nõrkust, kardioloog diagnoosis mul (vist oli) stenokardiit, igal juhul mingi südame vaheseina põletik, teine kardioloog kuu aga hiljem seda diagnoosi ei kinnitanud, ainus asi, mis ta leidis oli tsütomegaloviiruse IGG u260, see pidi näitama, et olen põdenud sellenimelist viirust. Kardioloog soovitas mandlid ära lõigata, sest umbes kolm kuud pärast angiini, hakkasid valutama mu põlved ja randmeliigesed. Perearst ei soovita mandleid lõigata, sest praegu on mandlite pinnalt võetav analüüs OK ja kliiniline veri (sete jms) on normis. Ma pöördusin alternatiivmeditsiini poole ja olen umbes 4 kuu jooksul vältinud liha-,piima-, püülijahu ja suhkru tooteid, kaks korda päevas teen külma vee istevanne, kaks korda päevas joon greibiseemne õli vett. Pean ütlema, et liigesevalu on tõesti vähemaks jäänud, aga kas on olemas mingit analüüsi, mis näitaks, kas mu liigesed ja mandlid on nüüd terved, või peaks ikka igaks juhuks minema mandlilõikusele? Olen 30-aastane naine. Palun öelge oma soovitus.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Külmad istevannid kroonilise mandlipõletiku ravis.....mul on tõesti raske seda kuidagi mõistlikult kommenteerida...

Kroonilise mandlipõletiku puhul vaadatakse eelkõige streptokoki ( taval. tekitaja) vastaseid antikehi ( AOS tiiter) vereseerumis. Kui mandlipõletiku järgselt on olnud kahtlust kardiidile ja lisaks ka valu liigestes, siis igal juhul on näidustatud operatiivne ravi. Kroonilne madlipõletik on väga paljude tõsiste haiguste vallandajaks.