Reumaatilised protessid liigestes või osteoartroos 13.11.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Suhteliselt noores eas (49.a.) tekkinud muutused sõrmeliigestes, s.t. sõrmede kõverdumine liigestest ja hootised valud liigestes, k.a. põlveliigestes. Jasokonnaarsti kiire diagnoos oli osteoartroos (võib-olla on see haigus nimetus minu poolt veidi valesti kuuldud). Millise haigusega on tegemist. Olen lapsepõlves põdenud põlveliigeste reumat. Kas siin võib olla seost praeguse haigusega. Mida ette võtta. Kas on võimalik sellest haigusest vabaneda, milliste meetoditega? Tänan saabuva vastuse eest! M.J.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Võimalik tõesti, et tegemist on osteoartroosiga. Selle haiguse puhul moonduvad eelkõige sõrmede lõpplülid ja samuti ka keskmised lülid. Valu on ka pöialde "põhiliigestes". Põlvede ja puusade haaratus on ka väga tüüpiline.

Haigus on nn. degeneratiivne haigus, mis varem või hiljem tekib kõigil

(erinevas raskusastmes muidugi). Haiguse tekkepõhjuseks on ainevahetuse häirumine kõhres. See viib kõhre lagunemiseni ja sellele järgneb hiljem juba liigese häving. Varane haiguse algus viitab eelkõige geneetilisele eelsoodumusele, aga samuti algab haigus varem sportlastel(krooniline ülekoormus teatud liigestele), ülekaalulistel j.m.

Raviks praegu on olemas Arthryl ja valu puhul valuvaigistid. Haiguse allumine ravile on väga individuaalne. Tavaliselt allub artroos ravile suhteliselt hästi, kui ravi on alustatud kohe varases staadiumis. Samas on ka juhte, mis vaatamata ravile kiirelt progresseeruvad.

Lapsena põetud reumatism võib olla soodustavaks faktoriks küll.