Naksuva põlved 08.10.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen natuke hädas oma põlvedega. Kükitades võis kükist püsti tõustes naksuvad põlved päris kõvasti ja vahest lööb põlvest ka valu läbi. Teinekord kõnnin ja äkki hakkab põlvest lihtsalt tühja koha pealt valu läbi lööma ja mul on siis mõni aeg valus käia. Olen selle pärast isegi pidanud lonkama, kuid mitte pikka aega. Käin aeroobikas ja järgin harjutuste käigus nõuandeid, kuid teinekord on ikkagi põlves natuke valus. Ka minu tööst üks osa iga päev on kauba lugemine ja seepärast pean vahest kuni 5 minutit kükitama. Püsti tõustes põlved naksuvad ja mõnikord lööb valu läbi. Kuidas saaksin ennast ise aidata?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Kahjuks ei selgu Teie kirjast ei Teie vanus, sugu ega ka kaal, mis oleks oluline teada.

Liigesed naksuvad kõigil. Kui sellega kaasneb valulikkus, on asi tõsisem.

Kükkasendis on põlvedel väga suur koormus ja kui seal on juba mõningaid kõhre muutusi ( kannatab kõhre toitumine e. ainevahetus kõhres), siis võib ka valu ja kangust olla. Valulik kangus tekib just liikuma hakkamisel peale kaua ühes asendis ( ka kükis) olekut.

Võimalik, et tegemist on algava põlveliigeste artroosiga.

Soovitan pöörduda arsti poole, kes ordineerib kõhre tugevdavat ravi. Kui olete ülekaaluline, siis kindlasti kaalu vähendada! Pikemaaegset kükis olekut samuti vältida!