Lülisamba põletik 27.03.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen 21-aastane neiu ja mul diagnoositi kuu aega tagasi spondüliit, kuid vaevused (kõik algas ühe õlaliigese valust) algasid juba eelmise aasta septembrist. Olen selle haiguse kohta lugenud nii palju kui materjali leidnud olen ja igal pool kirjutatakse, et see on põhimõtteliselt eluaegne haigus ning umbes 30% haigetest invaliidistuvad. Kas asi on tõesti nii hull? Kas hommikune seljakangus ja igapäevane kaela-ja õlalihaste kangus jääb tõesti mind eluks ajaks kummitama? Võtan salazopyrini tablette. Milles nende mõju täpselt seisneb? Samuti pean ma arsti korraldusel iga päev kaks 600 mg-st ibuprofeeni tabletti võtma. Siiamaani olen võtnud iga päev ühe, kuna kaks tundub liialt suur kogus. Kas ibuprofeenist sõltuvusse ei või jääda?
Üks minu põlveliiges on juba umbes kaks kuud paistes olnud (tundub nagu põlve peal olevad lihased on paistes). Kuidas seda turset maha suruda? Viinakompressid ei aidanud.
Kas suvel matkamine ja telgis magamine on mulle vastunäidustatud?
Need on ainul mõned üksikud küsimused, mis mulle minu teadmatuses rahu ei anna.
Kui mõnelegi neist vastate, olen ülimalt tänulik.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Jah, spondüliit on üldjuhul eluaegne haigus ja vajab ravi kogu elu.
( v.a. reaktiivse artriidi tüüpi liigespõletik)
Teie kaebuse ja kirjelduse järgi on Teil põlves liigselt vedelikku ( lööb põlve kohalt turse) ja see tuleks sealt eemaldada ja ravim seejärel põlve sisse süstida. Viinakompressid teevad tavaliselt asja hullemaks.
Teie haigusega on erakordselt vajalik igahommikune põhjalik võimlemine vähemalt pool tundi. Teha tuleb õigeid harjutusi.
Salazopyrin on immuunsüsteemi omamoodi reguleeriv ravim. Spondüliit on autoimmuunne haigus ja seal on vaja immuunsüsteemi agressiivsus iseenda vastu maha suruda. Ibuprofeni võib võtta küll 2 x 600 mg, kuid siis peaks kindlasti olema korralik mao kaitse juures. Ibuprofenist sõltuvusse ei jää.
Teda võib aga välja vahetada mõne efektiivsema sama tüübi ravimi vastu.
Magamine telgis ja üldse külm ja niiskus on täiesti vastunäidustatud.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Reumatoloogia

Kas see on reuma?

Tere! Olen 32a. ja juba mõned aastad olnud hädas oma valutava seljaga. Teinud alaseljast röntgeni kui tomograafi pilte, saanud massaazi ja määrinud selga kreemiga. Pildid ei näita midagi väga tõsist, aga ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Siin peaks mõtlema spondüliidile. (Lülisamba reumaatiline põletik) Reumatoloog peab tegema täpsustavad analüüsid.

Loe edasi

lülisamba põletik

Tere! Olen 38. aastane naine, mul on diagnoositud lülisamba põletik, raviks Salazopyrin. Seljavaevused on tühised minu pideva väsimuse ning jõuetusega, kogu aeg on uni, magan ööpäevas keskmiselt 12 tundi. ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Väsimust ja jõuetust annab tavaliselt pidev põletik organismis. Ma ei tea teie vere analüüsidest midagi... Vahel on väsimuse põhjuseks aneemia(hemoglobiin on madal). Vahel põhjustab väsimust ...

Loe edasi

lumbalgia

Mida kujutab endast selline diagnoos nagu LUMBALGIA -Spondylosis regionis lumbalis ?

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Lumbalgia tähendab alaselja valu ( nimmepiirkonna valu). Spondylosis reg. lumbalis tähendab lülisamba nimmeosa teatud (eelkõige kõhrelisi) muutusi.

Loe edasi

liigesed valutavad

Tere!
Mul valutavad mõlemad randmed. Tarvitan movalist, mis pole aidanud. 2000 aastal olin Tartus reumatoloogia osakonnas, sealt määrati raviks Salazopüriin, mida võtan siiani. Nüüd suunati mind ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Magnetuuring on muidugi täiesti ohutu, samas väga informatiivne. Kindlasti soovib arst selle uuringuga täpsustada, mis tüüpi muutused on liigestes või kas neid üldse on.
Spondüliit on ...

Loe edasi

Osteofüüdid

40 aastasel naisel diagnoositi lülisamba lülide servadel osteofüüdid. Millest see on tingitud, missuguseid ravivõimalusi kasutada ja millised on prognoosid.

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Osteofüüdid tekivad kõhre ainevahetushäirest. Haiguse nimi on spondülartoos e. lülisamba artroos. Kõhre ainavahetuse parandamiseks on head glükoosamiinpreparaadid, mida saate osta apteegist ...

Loe edasi

tservikobrahhiaalne sündroom

Olen 34 aastane naine, töötan pidevalt arvutiga ja sõidan autoga iga päev ca 2 tundi, seega sundasendis suure osa päevast. Viimased kuud kannatanud rindkere- ja kaelavalu,parema käe sõrmede suremist ja ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!

Alguses üks lihtne, kuid vajalik soovitus:

ALATI, kui Teil on arst diagnoosinud midagi, millele ta ka nime annab, palun laske endale kõik täpselt selgeks teha!

Tservikobrahhiaalse ...

Loe edasi

radikuliit

kas on võimalik et mul on kaela radikuliit kui kaelast ajab pea valutama ja pead keerata on valus ning sellega kaasneb halb enesetunne?

Vastas dr Kati Otsa

Tere,

jah, võimalik et tegemist on kaela radikuliidiga. Soovitav teha Rö-pildid lülisamba kaelaosast ja pöörduda neuroloogi poole.

Samas sarnast sümptomatoloogiat võivad anda ka ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi