AOS-tiiter 09.02.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Minul on mureks pikaaaegselt kõrge AOS-tiiter veres ja sellega kaasnev palavik. Oktoobri lõpus diagnoositi mul reuma ja määrati raviks penitsiliini süste (kord kuus) ja planquel-tablette. Tiiter oli sel hetkel veres 1050. Nüüd olen saanud kolm kuud ravi. Kuigi palavikku on vähem on tiiter veres tõusnud 1140-ni. Miks see ikka tõuseb? Määratud süstid on kõik tehtud ja tablette võtan edasi. Mida sellisel juhul ette võtta?

nõutu neiu

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
See tiiter on tõesti väga kõrge! Kas mandlid on ikka välja võetud?
Plaquenil ei vähenda AOS-tiitrit(s.o. streptokokkide vastaste antikehade hulka), vaid kaitseb omamoodi organismi nende samade antikehade eest.
Pikatoimeline Penicilliin peaks aga ravima põletikku, mille vastu organism neid antikehi toodab. Kui samas AOS-tiiter tõuseb, siis seda raviefekti pole olnud tõenäoliselt. Kroonilise mandlipõletiku ravi on (ainult!)kirurgiline. Põhjus võib olla ka mujal. Krooniline hambajuure(ümbruse) põletik? vm. Soovitan eelkõige väga põhjalikke uuringuid, et selgitada nii kõrge AOS-tiitri põhjus.