mandlid ja liigesevalud 19.01.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 28 aastane mees. Olen kogu oma teadliku elu kõvasti sporti teinud. Viimaste aastatega on sporditegemisega kaasnenud põlvevalud. Sportimise ajal ei anna midagi tunda, aga näiteks mõni minut peale suusatamist lööb umbes veerand tundi kestev tugev valu põlvedesse. Umbes aasta tagasi tekkis selline tuim näriv põlvevalu ka ilma sportimata. Lisaks tekkis aprillis selline väike 37,1-37,2 palavik ning oktoobris hakkasi sõrmeliigesed ka pakitsema. Tehti igasugu uuringuid, kuni leiti, et mandlid on mädad. Kaks nädalat tagasi lõigati mandlid ära. Arsti sõnul olevat need täitsa läbi olnud. Kuskil nädal peale op.-i oli täitsa hea olla, kuid siis hakkasid samad jamad (st palavik ja liigesevalud) jälle pihta.

Tahaksin teada Teie arvamust, kas need sümptomid (palavik ja liigesevalud) on põhjustatud haigetest mandlitest või võib seal mingi muu põhjus veel olla ning kui kaua võib peale mandliop.-i aega võtta, kuni palavik ja liigesevalud kaovad ja kas ma saan ise midagi selle kiirendamiseks teha?

Tanan ette vastuse eest!

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Krooniline mandlipõletik annab sageli väikest palavikku (nn. subfebriliteet)
ja ka liigesvalu. Liigesvalu võib olla lihtsalt kui reaktiivne nähtus, mis kaasneb kroonilise põletikuprotsessiga organismis. Samas on mandlipõletik ka kõige sagedasemaks tõelise reumaatilise haiguse vallandajaks...Alguses vahet teha on raske, samas on väga oluline reumaatilise põletiku väga varane ravi.
Ma soovitaksin teil võtta mittehormonaalseid põleikuvastaseid ravimeid ( näit. Diclophenac, Ibuprofen v.m.)ja 6 kuu jooksul ka kerget immunomodulleerivat ravimit - Plaquenili. Ravimi kirjutab välja perearst või reumatoloog.
Lisaks tuleks kontrollida korduvalt teatud analüüse - nagu AOS - tiiter, CRP, anti-CCP.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Reumatoloogia

Kõrg antii-o-streptolüsiin

Tere.
Eelmisel suvel ma olin haige miokardiitiga.Pärast seda mul on alati kõrg anti-o-streptolüsiin(600...850,aga norm on

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
See tähendab, et veres ringleb palju streptokoki vastaseid antikehi. Kas mandlid on eemaldatud? Kas hambad on korras? Mitte müokardiit ei põhjusta kõrget AOS tiitrit, vaid vastupidi.

Loe edasi

liigesevalud

Tere!
03.01.04 oli mul mandliop. peale seda oli jätkuvalt väike palavik ja põlve- ning sõrmeliigeste valud. Käisin reumatoloogi juures, kes määras Vioxxi ja Plaquenili. Olen neid nüüd alates 20.01.04 ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
Ma ei tea midagi analüüsidest ja EKG-st. Kas enne mandlioperatsiooni oli tõsisemat tervisehäiret või võeti lihtsalt mandlid kroonilise põletiku tõttu ära?
Kui analüüsid ja EKG on korras ...

Loe edasi

liigesevalud

Tere!

Olen 51 aastane naisterahvas.Töötan nõudepesijana.Kurdan randmetes ja küünarliigestes tugevat valu pidevalt.Liigesed on hommikuti jäigad ja paistes.Minu küsimus oleks:kas mu töö võib ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!

Kirjelduse järgi on Teil tõenäoliselt tegemist põletikulise liigeshaigusega, mis vajab k i n d l a s t i adekvaatset ravi. Ilma ravita hakkavad liigesed deformeeruma. Pöörduge kindlasti ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi