Seljavalud. 08.02.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere.Ei ole kindel,kas küsimus sai õigele arstile saadetud,kuid loodan et sai.Olen 24a naine ja 4a tagasi avastati,et mul kaasasündinud seljahäda.Päris täpset diagnoosi ma ei mäleta,kuid asi näeb välja nii,et kui ma olen kummargil,siis on paar selgroolüli keset selga väljaspool.Selle leiuga saadeti röntgeni,kus leitigi kax vigast lüli keset selga ja üx veel allpool.Ja arsti arvamus oli,et see mul kaasasündinud.Diagnoosilehelt võis veel lugeda sõna spina bifida.Selg hakkas tunda andma mul kuskil 7a tagasi,kui hakkasin ratsutamisega tegelema.Ja aina hullemax asi läx.Iga väiksem asi pani selja valutama.Perearst saatis mu taastusravile ja peale taastusravi kadusid valud pikax ajax.Taastusravil käisin kuskil kolm aastat tagasi.Ratsutan siiani,kuigi perearst ei soovitanud.Seljavalusid enam ratsutamine ei tekita,kuid olen tähele pannud,mis nüüd valusid tekitavad.Ja need olex siis-pikk päev jalgadel;pikk autosõit;sirge seljaga pikalt istumine;ja pikem nõudepesemine,kus olen veidi ettepoole kaldu;ja kindlasti ka väga raskete asjade tõstmine.Kui selg lõpux näitex pikast päevast jalgadel valutama hakkab,siis on tunne justkui olex hingest kinni,sest selline jube näriv valu on seljas.Küsin teilt,et kas on veel võimalik midagi mu selja heax teha???Peale taastusravi soovitas mul taastusravi arst korsetti kanda,kuid sinna see asi tookord jäi.Ei tea kas olex mõtet asi uuesti päevakorda võtta?Ja kas on veel midagi,mis aitax?Ah jaa-taastusravi ajal anti mulle rohtu nimega diklofenac.Kas praegu võib ka mingit rohtu võtta valu puhul?Ainukese asjana oskan ennast aidata sellega,et viskan selili voodi,siis rahuneb selg maha.Tänan teid

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Järjekindel ravivõimlemine on siin vast kõige olulisem. Samuti soovitaks tegeleda ujumisega. Mitte suplemise, vaid tõesti korraliku ujumisega paar korda nädalas.(Õige rinnuli ujumise puhul sirutate korralikult selga ja ujumine tugevdab samuti "lihaskorsetti") Suure valu puhul on Diclo igal juhul soovitav.
Kui olete paar kuud korralikult võimelnud ja ujunud, siis peaks valu hakkama tagasi andma.