liigesed valusad 18.01.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Detsembris tekkis äkki üleöö valu, turse ja soojatunne vasakusse põlve. Samuti oli kohati tugev valu paremas küünarliigeses (kadus, kui hakkasin jõusaalis kasutama elastikust liigesetuge). Arvasin, et tegu ülekoormusega (tegelen jõusaali ja tantsuga kuni 6 korda nädalas) ja võtsin aja maha. Perearst saatis ortopeedile ja kirjutas seniks Diclaci tbl( võtsin 1 tbl ja valu kadus küürliigesest). Ortopeedile sain kuu aega hiljem (siis oli häda juba kadunud, kadus samamoodi peaaegu üleöö)ja seal öeldi, et röntgen on ok, et lasku ma teha vereproov klamüüdiale, või et äkki on reuma või kurgumandlid hoopis (samas angiini pole lapsest peale olnud ja siis olin ka üliharva haige, täiskasvanuna on kurk külmetamisel natuke imelik, tursunud, aga mitte kunagi punane, ja imelik tunne kaob peale imemistablettide manustamist paari päevaga--kusjuures külmetamisi on jälle harva).

Selliseid liigeseprobleeme on varemgi olnud, aga teise (e parema) põlvega, samuti parema õlaliigesega. Samuti oli mul u 5-6 aastat tagasi anorexiat põdedes probleem parema käe sõrmeliigeste aeg ajalt ülespaistetamisega (mitte kõik, pöial ja keskmine sõrm olid ok, ning paistetused teistele sõrmedele tekkisid emamasti külmal ajal so talvel). Perearst ütles, et see on anorexiast ja on nn näljapaistetus. Probleem kaduski kui tervenesin ja hakkasin korralikult sööma. Samas, sama käe nimetissõrme liiges läks paiste uuesti aasta tagasi, kõverdada oli valus ja veresooned olid näha läbi naha. Liiges on siiani teistmoodi: suurem kui teised ja sinakam-punakam (laiemaid veresooni on näha)

Seni pidasin neid liigesehädasid liiga suure koormuse tagajärjeks, aga need põletikud..! Ja kui algul oli üks liiges siis nüüd juba mitu ning oleks siis kogu aeg-üleöö tekib, on natuke aega põletikus, siis läheb ära.Nimetatud sõrmeliiges on paaril korral kõva vopsu saanud jõusaalis ja arvasin, et äkki sellest on haige (endine perearst väitis kunagi sama ja ei saatnud kuskile täiendavale uuringule)--aga no nii kaua ei saa ju enam normaalne olla.

Kas need hädad võivad omavahel seotud olla ja alguse saanud sõrmeliigesest, või on siiski tegu erinevate asjadega? Tundub, et see haige sõrm on natuke kõver ka, aga ma ei mäleta, kas ta enne esimest paistetust oli ka selline või mitte.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Traumeeritud liiges võib küll olla pikemat aega valulik ja ka jämedam. Samas näiteks reumtoidartriit võib alata just traumeeritud liigesest ja sel juhul diagnoos hilineb, sest põhjuseks peetakse traumat.
Anoreksia on väga tõsine katsumus kogu organismile. Reeglina kaasneb sel puhul osteoporoos ( luude hõrenemine) ja samal ajal ka kindlasti kõhre kvaliteedi langus. Põhjuseks on kaltsiumi ja paljude muude vajalike ainete defitsiit organismis. Siit ka võimalikud liigeshädad.
Kuna Te aga kirjeldate kindlat põletikku ( turse, kuumus, funktsiooni piiratus),
siis tuleb teha kindlasti reumatoloogilised uuringud.