kas ikka tõesti reumatoidartriit 20.10.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere dr.Otsa,

olen 29 a. naine. liigesevaegused tekkisid raseduse alguskuudel. Esimene diagnoos, mis reumatoloog andis oli sklerodermia, see aga võeti kiiresti maha. Diagnoos asendati reumatoidartriidiga reaktiivne. Nüüd olen vindunud juba pea-aegu seitse aastat. Raviks on määratud Salazopyririni -ei sobinud, tekkisid kõrvaltoimed. Siis määrati raviks Plaquenili selle tagajärjel muutus maksapilt. Kurgumandlid on opitud ja klamüüdia testid on negatiivsed. Kuigi mõned aastad tagasi oli olnud mingid jääknähud klamüüdiast, tänaseks aga proovid korras. Kuna baasravi ei ole juba aasta saanud, siis enesetunne ka ikka halveneb. Lisaks randme-põlve-puusavalule on nüüd probleem sellega, et käed "surevad ära" ka keset päeva isegi siis, kui midagi teen. Kätesse on tulnud täielik nõrkus. Lusikas võib söömise ajal lihtsalt käest maha kukkuda. Väike palavik püsib ka ikka see jõuetus kuigi tarvitan palju loodustooteid ja teen kerget trenni. Kas peaks jälle üritama baasravi? ja millest on tingitud käte "suremine"?
Tänan!

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Tavaliselt reaktiivne artriit paraneb ja ei kesta 6 aastat. Ilmselt on siin ikka mingi muu põletikuline liigeshaigus. Pöörduge kindlasti reumatoloogi juurde.
Kui vaevused püsivad, siis te ei ole ju terve ja vajate ravi igal juhul. Käte suremistunne - võibolla on see nn. karpaalkanali sündroom, mis käib sageli kaasas reumatoidartriidiga. See on seisund, kus põletiku tagajärjel kitseneb kõõluseline kanal randmepiirkonnas ja kanali sees kulgevad närvid pitsuvad, põhjustades väga ebameeldivaid tundeid kätes k. a. suremistunnet. Ravitakse süstiga ja kui see ei aita, siis operatiivsel teel.