seljavalud 28.09.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Sain kevadel mudaravi koos massaaziga (seljale). Selgus, et mul on kaasasündinud nn. nõgus selg, mille tagajärjel on aastatega tekkinud selja erinevatesse piirkondadesse pinged. Ka parem puus on natuke kõrgemal kui teine. Lisaks vaevavatele seljavaludele on ka sabakont valus. Mõnikord "sureb" istmik nii ära, et istuda on ääretult ebamugav. Muda ja massaaz aitasid kõike seda leevendada. Nüüd hakkavad valud tagasi tulema. Kas need selja vaevused võivad ka põlvedesse lüüa. Vasakust põlvest käib astudes terav noaga lõigatud valu läbi, nii et jalg kaob alt ära. Ravi saades öeldi, et selle seljaga pean terve elu elama ja arvestama. Kas on nii?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Ma ei tea, kui vana te olete.
Lülisamba kõverused annavad valusid ja üsna erinevat kliinilist pilti küll.
Vananedes selg muutub üldse jäigemaks (siinkohal meenub dr. Ellamaa humoorikas lugu, kuidas nõtkest selgroost saab ükskord lülisammas)ja seljakõverused hakkavad rohkem vaevama. Kui üks puus on kõrgem kui teine, siis soodustab see puusa/põlveliigese artroosi teket.
Kui valu lööb konkreetselt põlve ja mitte samal ajal ka säärde või reide, siis on pigem tegu põlve lokaalse probleemiga, mitte valu siirdumisega seljast.

Kui te ei ole enam väga noor, siis kõvera seljaga suurt midagi teha ei ole.
Sümptomaatiline ravi ja ravikehakultuur lihaskorseti tugevdamiseks on vajalik igal juhul.