Sanatoorne ravi 28.08.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Võiksin ise otsida internetist (ja telefoniga) liigesepõletiku sanatoorse

ravi kohta infot, aga kardan, et ma ikkagi ei orienteeru pakutavate võimalustes.

Ehk oskate soovitada, millist sanatooriumi valida (Pärnu, Kuressaare jne).

Nagu ikka, sobib patsiendile optimaalne hinna ja ravi kvaliteedi suhe.

Mind huvitaksid ka järgmised küsimused.

1. Mitu päeva oleks min ja mitu päeva optimaalne ravikuuri pikkus.

2. Kas ja kui palju kompenseerib haigekassa.

Kui palju maksab patsiendile sanatoorimi päev (elamine+ravi).

3. Kui pikk peaks olema ette teatamise aeg, st kas on pikad/lühikesed

järjekord ravile. Kas see sõltub aastaajast.

4. Ilmselt peaks olema arstilt saatekiri (jm paberid).

Tean, et sanatoorset ravi tehakse remissiooniperioodil ja olen kuulnud, et

peaks vähemalt 3 aastat järjest seal käima, siis on kasu suurem.

Või igal aastal?

Võibolla peaks veel midagi teadma, mida ma ei oska

selle teema kohta küsida.

Tänan.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Eestis on mitmeid häid sanatooriume - Pärnus, Kuressaares, Haapsalus, Räpinas. Raske on siin kindlat eelistust leida. Kindlasti on mõningane vahe hindades, kuid ma tõesti ei ole hindadest täpselt teadlik.

Haigekassa kompensatsiooni ulatus sõltub Haigekassast. Pensionäridel ja suure puudeastmega patsientidel on võimalik taotleda Haigekassalt tasuta tuusikut.

Tööl käivatel inimestel on Haigekassa toetust minu kogemuse põhjal praktiliselt võimatu saada. ( Tallinna ja Harju HK) Siiski, vastava avalduse igal juhul Haigekassale esitada võiks.

Tervitades,

K.Otsa

Ise makstes peaks sügis-talvisel ajal saama sanatoorsele ravile praktiliselt kohe. Hindu ma täpselt ei tea. Hinnad on erinevad ja neid peab uurima vastavast raviasutusest otse.

Liigespõletiku optimaalne sanatoorne ravi on 2 nädalat, min. 10 päeva.

Raviarsti saatekirja ei ole vaja. Samas oleks soovitav kaasa võtta raviarsti lühike kirjeldus haigusest, selle kulust ja ravist ning ka arsti soovitused sanatooriumis teostatavate protseduuride kohta.

Tõesti, sanatooriumi tohib minna ainult haiguse vaibeperioodis. Sageli peale sanatoorset ravi järgneb kerge haiguse ägenemine. Seetõttu peab olema kindlasti reumatoloogi jälgmisel.

Kui on vähegi võimalik, siis peaks sanatooriumis käima igal aastal korra - kaugtulemus on sel juhul kõige parem.