Kidad selgroo vahel 06.10.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Olen mures oma ema p2rast. Ta on k6igest 47 aastane ja nuud leiti selja rondgenpildist 6 kida(loodan et see on 6ige nimi). Mis see 6igupoolest t2hendab ja kui ohtlik v6ib see olla? Kas neid on palju v6i v2he ning kuidas see m6jutab edaspidist elu. Kas neid on v6imalik ka kuidagi v6imalik t2ielikult v2lja ravida, v6ib saab kuidagi valusid seljas v2hendada? V6i ootab tulevikus ees noa alla minek ja kui edukad need sellisel juhul on?
Palun v2ga, et kirjutaksite mulle sellest probleemist l2hemalt, sest teatavasti ei taha emad kohe sugugi oma lapsi muretsema panna ja seep2rast ei r22gitaga meile sellest suurt midagi.

Ette t2nades, murelik neiu

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
ma arvan, et kidade all mõeldakse siin osteofüüte. Osteofüüdid on kõhrelised vohandid, mis tekivad lülide külge lülisamba artroosi puhul. Siin pole midagi opereerida.
Haigus võib süveneda, kuid ta pole eluohtlik. See haigus oluliselt ei deformeeri ka väliselt selga. Põhiprobleemiks on valu. Siin tuleb tarvitada valu leevendavaid ravimeid ja hoolega võimelda. Väga hea on ka igaaastane sanatoorne ravi.