Kiniin 30.03.02 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere

Mäletan aega (4-5 aastat tagasi), kui müüdi jooki, mille nimi oli Exit. Tegemist oli erakordselt tõhusa pohmelusenähtude, valude leevendajaga ning sisaldas ta peamise toimeainena kiniini. Peatselt kadus see müügilt. Kas põhjuseks oli ettekirjutus mingilt ametkonnalt? Mida üleüldse ütleb Ravimiseadus kiniini kohta?

Olen proovinud korduvalt oma pikematel reisidel ladina-Ameerikasse ning Aasiasse hiniini hankida, kuid seni pole see õnnestunud. Mis võivad olla need põhjused, miks seda kiinapuu koorest valmistatavat ainet ravimite koostises ning eraldiseisvalt, meditsiinilises praktikas välditakse? Kuidas kõlab potugali ja hispaania keeles kiniini (hiniini?) ametlik nimetus?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Kiniin (hiniin) on kiinapuu (Cinchona) koore alkaloid, mis on erakordelt mõru juba väga tugevas lahjenduses, seetõttu lisatakse teda maitseainena jookidesse. Ei usu, et mõruainena toonikumis saaks tal piisav iseseisev raviefekt avalduda. Küllap oli jook ise piisavaks leevenduseks. Seda peaks tõesti ohtralt jooma, et saavutada kiniini raviefekt. Ravivates doosides (0,1-1g päevas) on kiniinil palavikkualandav (tuntud malaariarohi varematel aegadel), antiarütmiline, soole motoorikat tõstev (lahtistav) ja söögiisu suurendav efekt.

Kiniini on enamikes mõrumaitselistes toonikumides, uurige kaupluses silte. Mingist ärakeelamisest ei oma andmeid. Küll aga on kiniini sisaldus normeeritud vastavate aktidega. Jookides on tervisekaitse poolt kasutamine lubatud. Ravimiseadus ise ei käsitle ühtegi konkreetset raviainet, selleks on teised aktid. Ravimiamet registreerib ravimeid ja ravimisarnaseid aineid. Paljud ained on samaaegselt ergutid või ravimid või mürgid, kõik sõltub annusest.

Ja portugali ning hispaania keeles on kiniin kinin.

Kalle Kurvits