hiniin 17.12.01 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere.

Mitmed karastavad joogid, millest ka ise lugu pean - toonikutest rääkimata - sisaldavad hiniini.

Kuidas hiniin mõjub, kui teda näiteks liiga palju organismi saab?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Kiniin on kiinapuu (Cinchona) koore alkaloid, mis on erakordelt mõru juba väga tugevas lahjenduses, seetõttu lisatakse teda maitseainena jookidesse. Seda peaks tõesti pangede kaupa jooma, et saavutada raviefekt. Ravivates doosides (0,1-1g päevas) on kiniinil palavikkualandav (tuntud malaariarohi varematel aegadel), antiarütmiline, soole motoorikat tõstev (lahtistav) ja söögiisu suurendav efekt.

Ja veel, paljud ained on samaaegselt ergutid või ravimid või mürgid, kõik sõltub annusest. Kiniini jookides pole aga vaja peljata.

Kalle Kurvits