Verevedeldaja kõrvalmõjud 15.04.11 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere.
Seoses aneurüsmist tingitud trombide ohuga (olnud 1 insult) pean võtma verevedeldajat Plavix. Sooviksin teada, millised on selle ravimi kõrvalmõjud nii-öelda tavaelus, milliseid toidulisandeid, sööke-jooke või tegevusi (trenniliik, saun, kuum vann vms) võiks vältida, et veri liiga vedelaks ei läheks. Lugesin, et näiteks Omega 3 ehk siis kalamaksaõli, mida võtan, et tugevdada aju ja veresoonkonda, vedeldab ka verd, kas liiga vedel veri võib põhjustada nt küünte, juuste haprust ja kuivust või muid taolisi probleeme?
Kas ma pean võtma kindlasti retseptijärgselt Plavixit või on analooge?
Tänades, K

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Kui teile on määratud retseptiravim, siis on mõistlik seda ka kasutada. Trombioht on väga tõsine asi, loodan, et arst tegi selle teile selgeks, muu on selle kõrval üsna tähtusestu, isegi kõrvaltoimed kui need on talutavad. Ravimite puhul on vaja kaaluda kasu-kahju suhet, kas loodetud tulemus on tähtsam kui ravimi kasutamisest kardetav risk.
Plavixi kohta käiva info leiab internetist vähimagi vaevata. Kehtiv ametlik info on 57 lehekülge pikk, sellest kõrvaltoimed hõlmavad terve lehekülje, olulisem jutt:
Nagu kõik ravimid, võib ka Plavix põhjustada kõrvaltoimeid, kuigi kõigil neid ei teki.
Võtke otsekohe ühendust oma arstiga, kui teil tekib:
- palavik, infektsioonhaiguse nähud või väljendunud väsimus. Need võivad olla põhjustatud teatud vereliblede arvu vähenemisest.
- maksahäirete nähud nagu naha ja/või silmade kollasus (kollatõbi) ilma või koos nahaaluse veritsusega, mis ilmneb punaste täppidena nahal, ja/või segasus.
- suulimaskesta turse või nahahäired nagu lööve ja sügelus, villid nahal. Need võivad olla allergilise reaktsiooni nähud.
Kõige sagedamini täheldatud kõrvaltoime (esineb 1...10 patsiendil 100-st) Plavixi kasutamisel on verejooks. Sellised verejooksud nagu mao- või sooleverejooks, nahaalune verevalum, hematoom (ebatavaline verejooks või nahaalune verevalum), ninaverejooks, veri uriinis. Harva on täheldatud verejookse silmade, koljusisestest, kopsude või liigeste veresoontest.
-Kui märkate Plavixi võtmise ajal veritsusaja pikenemist
Kui te endale sisse lõikate või end vigastate, võib veritsuse peatumine võtta pisut rohkem aega kui tavaliselt. See on seotud teie ravimi veretrombide teket ennetava toimega. Väiksemate haavade ja vigastuste korral, näiteks sisselõikamisel habemeajamisel, ei ole tavaliselt põhjust muretsemiseks. Kui teil siiski on küsimusi veritsemise kohta, võtke otsekohe ühendust oma arstiga.

Pikema jutu leiab näiteks raviminfo.ee kaudu, seal valige 28 tabletiga pakend ja leiate rohkelt juttu. Võib otsida toimeaine clopidogrel järgi, saate teada ka hinnad.
Kas kasutate originaalravimit või koopiat, ei tohiks olulist vahet olla, sest neile esitatavad nõuded on samad, küll aga ei väida keegi, et need on täpselt samasugused, nüansse on palju ja inimesed on erinevad. Kuid ilma originaalita poleks koopiat..
Teie mainitud toidulisandid on pigem abiks, mitte mingil juhul alternatiiviks teie seisundi puhul.

Kalle Kurvits