ravim raseduse ajal 17.01.08 / Ravimid

Külastaja küsib:

Olen 35.a. naine, ootan kolmandat last, raseduse suurus 21 nädalat ja kõik on korras. Umbes kuu aega tagasi tekkis näole suu ümbrusesse ja lõuale punetav lööve, varem pole onud ja muidu normaalne nahk. Nahaarst diagnoosis ekseemi ja määras raviks ELIDEL 1% kreemi (pimekroliimus). Ravimi infolehelt lugesin aga, et raseduse korral EI TOHI seda kasutada. Konsulteerisin uuesti nahaarstiga, tema väitis, et ravitav piirkond on väike ja seega ohutu raseduse ajal kasutada. Ma ei suuda otsustada, kas usaldada rohkem arsti või infolehelt lugetut. Ekseem on väga inetu ja ise ei parane, samas ei takista ta normaalset elu ja ma ei taha mingil juhul oma last ohustada. Missugused ja kui suured võivad olla riskid ELIDEL 1% kreemi kasutamisel raseduse ajal?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Ravimi kohta on olemas ka põhjalikum jutt aadressil:
http://www.sam.ee/SPC/Hum/SPC_15373.pdf
Lõik sellest:
Andmeid Elidel'i kasutamisest raseduse ajal ei ole piisavalt. Elidel'i manustamisel nahale ei täheldatud loomkatsetes otsest või kaudset kahjulikku mõju loote arengule. Suukaudsel manustamisel täheldati loomkatsetes (vt lõik 5.3) kahjulikku toimet reproduktiivsusele. Arvestades pimekroliimuse minimaalset süsteemset imendumist (vt lõik 5.2) on potentsiaalne risk inimesele minimaalne. Siiski pole soovitatav raseduse ajal Elidel'i kasutada.

Usun, et miskit kurja pole sündinud ja arsti tuleks ikka usaldada.

Kalle Kurvits