raud, E-vitamiin 13.03.01 / Ravimid

Külastaja küsib:

Viimasel ajal on ajakirjanduses ilmunud informatsiooni, et rauarikka toidu tarbimine on kahjulik, kuna raud tekitab vabu radikaale. Kui tarvitada multivitamiinipreparaati, kus sisaldub 14 või 18 mg rauda ja süüa lisaks veel rauarikast toitu (näiteks 100 grammis näkileibades sisaldub 8,9 mg rauda), kas sel juhul saab rauda liiga palju ja tekivad organismile kahjulikud vabad radikaalid? Või tekitavad vabu radikaale ainult ülisuured rauakogused?

Veel olen lugenud, et raud takistab E-vitamiini omastamist. Kas see tähendab, et multivitamiinipreparaatides (näiteks Apovit), kus on koos nii raud kui ka E-vitamiin, jääb viimane omastamata?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Siinkohal on tõesti raske tõsiteadust teha. Kui kõiki neid soovitusi järgima hakata, mida üks või teine meedia pakub, jääb elu elamata. Kõik on ju nii pagana ohtlik ja kahjulik. Parem loobuda võimalusel üldse igasugusest ameerikalikust igaks-juhuks vitamiinisöömisest. Olen arvamusel, et kui teie toit on tervislik sel moel, nagu seda dietoloogid soovitavad, pole põhjust muretsemiseks ühe või teise iooni, radikaali vms pärast.

Tugevat tervist soovides,

Kalle Kurvits