Varane rasedus ja alakõhuvalu 02.06.21 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen rase 4+4 nädalat. Rasedust on kinnitanud nii kodused rasedustestid kui ka vereproov. Viimane menstruatsioon algas 01.05.2021. Alates 28.05 kuni tänaseni (s.t praeguseks juba 6 päeva) on mul olnud alakõhus õrnad valud, mis meenutavad menstruatsioonivalusid. Vereeritust ei ole. Valu ei ole nii tugev, et peaks võtma valuvaigistit. Kas valud võivad viidata peetumisele või katkemisele või on tegemist täiesti tavapäraste ja loomulike valudega? Kuidas peaks selliste valude puhul käituma?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 24-aastanerasedusega.

Kuna tegemist on rasedusega, siis enamik nn uusi tundeid ongi seotud rasedusega. Ka füsioloogiline raseduse kasvamine emaka õõne sees põhjustab tuntavaid aistinguid nagu valu jms, eriti madalakaalulistel patsientidel.
Tähtis on teostada intravaginaalne günekoloogiline ultraheliuuring, et kinnitada raseduse arengut emaka õõnes. Rasedus on kinnitatud siis kui on näha embrüo/loode ja tema südamelöögid.
Kaasajal võib kõike jälgida, oluline on raseda režiim: valude puhul vältida suguelu, jooksmist, hüppamist, ratsutamist, sõitu mootorrattaga jms.
Nautige rasedust, see on suur õnnestumine. Õige on normaalne toitumine. Professor Mihkel Zilmer kirjutas raamatu "Normaalne toitumine", soovitan.
Broneerige aeg ämmaemandale 8. rasedusnädala paiku.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7