REESUSKONFLIKT 03.02.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Küsimus selline: mis asi on õieti nõrgalt positiivne verereesus? olen elus väga palju kordi vereanalüüsi andnud, et verereesust määrata ja vaheldumisi on reesus kord positiivne kord negatiivne. Nüüd öeldi, et olen nõrgalt positiivne. Mida see õieti tähendab ja kas ma peaksin midagi ette võtma, ootan oma kolmandat last. Ja kui peaks mingil hetkel äkki vajama vereülekannet, siis kas vajan positiivset või negatiivset. Mind huvitab just asja meditsiiniline külg, olen ise hariduselt geneetik ja tean mis on reesusfaktor.

Tänan!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Reeglina on tegemist kas positiivse või negatiivse reesusega. Samas on võimalik et mõnedel inimestel on vähemväljendunud reesusfaktor, mistõttu varasemate meetodite abil seda ei diagnoositud ja teid vöeti kui reesusnegatiivset inimest. Nüüdsed meetodid on paremad ja diagnoositakse ka harva esinevaid variante. Kui tuleb vajaduseks vereülekandeks, siis sobiks teile ikkagi reesuspositiivne veri. Nendel juhtudel iga positiivne veri ei pruugi sobida, seega tehakse vere sobitamine verejaamas!