Lootemuna ja loode 07.04.10 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.
Mul selline mure, tehti ultraheli, kui viimasest menstruatsioonist oli möödas ca 4,5 nädalat. Ultraheli näitas ainult pisikest lootemuna, aga loodet ei olnud näha. Tehti vereanalüüs, mis näitas rasedust. Nüüd järgmisel nädalal (siis on 6 nädalat täis) on uus ultraheli. Olen aga väga mures, kas loode ikka tekib lootemuna sisse. Samas olen kuulnud, et 4,5 nädala pealt ei olegi tihti loodet näha. Paluksin väga Teie arvamust, kui suur võiks olla tõenäosus, et loode ikka ka tekib ning ei ole tegemist vaid tühja lootemunaga.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
On selge, et günekoloogiline ultraheliuuring on teostatud liiga vara. Küll aga on hea, et oli näha lootemuna emaka õõnes, mitte emakaväliselt. Ka kordamine 1 nädala pärast on liiga vara. Korrata võiks 8.-10. rasedusnädala paiku. Vereanalüüs rasedushormoonile on asjatu ressursside raiskamine.
Soovitused:
-kirjutage üles viimase menstruatsiooni 1. päev; see on maailmas kokkuleppeline raseduse matemaatilise suuruse arvestamisel, loote parameetrite järgi võib loote vanus matemaatilisest suurusest kuni 2 nädalat maha jääda, siis ei ole veel probleemi.
-hakake tarvitama vitamiine Livol Multi Total rasedale või teisi
-head on Möller`s kapslid rasedale
-kui soovite sünnitada, siis kiiret ei ole; kuni 11+6 olete günekoloogiline patsient, alates 12. nädalast sünnitusabi patsient.
Varajane loote väärarendite uuring OSCAR teostatakse kuni 13+6. Omal soovil võite pöörduda selle tegemiseks Erahaiglasse Fertilitas, www.fertilitas.ee.
-külastage emadekooli
-ostke eesti autorite raamatud rasedusest, imikust ja väikelapsest
-ärge asjatult muretsege, rasedus kestab 40. nädalat
Kuna olete noor (ja terve), siis enamasti loode tekib. Raseduspatoloogiat noortel esineb harvem.
G.Litter, www.naistearst.ee