katkenud rasedus ja sadulakujuline emakas 04.01.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Olen 30-aastane, jäin ootama oma esimest last (täpsemalt, 18-aastaselt oli abort). Rasedus algas kummliselt: valuga, menstruatsioon ei jäänud ära, viljastumine ise pidi aset leidma vahetult enne menstruatsiooni. Arst tegi ultraheliuuringu, ütles, et viljastatud munarakk liigub emaka poole, tõenäoliselt pole tegemist emakavälise rasedusega. Kestuseks hindas kaks nädalat. Nüüd, olnud rase neli nädalat, tehti kordusuuring. Arsti diagnoos: emakas on sadulakujuline, loode on kinnitunud selle ühte soppi, on ebaloomulik ja kuiv, limaskest pea olematu, ilmselt tegu nö surnud rasedusega. Tema arvamus oli, et lähiajal see irdub. Shoki tõttu ei osanud talt kohe küsida ning järgmine võimalus vastuvõtule pääseda on alles kolme nädala pärast, nii küsin Teilt: kui loote vanuseks on hinnatud neli nädalat ja tohtri arvates see irdub, siis mida see tähendab? Kas vajalik on puhastus, pean ma selleks minema arsti vastuvõtule või haiglasse või kuhu? Millal? Mida tähendab puhastus, kuidas seda tehakse? Mida tähendab sadulakujuline emakas? On see lapsesaamisele takistuseks, põhjustab väärarenguid, komplikatsioone? Soovin väga last, kuidas ma peaksin nüüd käituma- ootama millal loode irdub või on väikegi võimalus, et ta jätkab elu? (arst rõhutas kogu aeg sõna ilmselt, jäi mulje, et ta pole kindel). Kui loode jätkab elu, tähendab see, et ta pole normaalne?

Teid väga tänades, Hanna

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Esiteks sadulemakat diagnoosida kindlalt ultraheli järgi pole küll võimalik. Kui oleks teil katkemise oht, siis reeglina on patsiendil kaebused, eelkõige tekib määrimine tupest. Kui hakkab rasedus katkema, tekib verejooks, sel juhul peate pöörduma haiglasse. Selliseid diagnoose ei saa panna ainult ultraheli alusel, seega peaks tegema ka rasedushormooni määramist ja jälgima seda dünaamiks. Kui teil kaebusi pole, minge rahulikult 3 nädala pärast arsti juurde ja muretsemiseks pole põhjust. Kui teil isegi oleks sadulemakas, siis see on teie omapära ja midagi erilist sellest pole.