lootevee uuring 16.01.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on kodus juba 1,5 a tütar. Nüüd ootan järgmist last. Kas lootevee uuringut tehakese ka alla 37 aastastele(patsiendi soovil) ja kas selle testiga on võimalik teha kindlaks ka lapse sugu? Ja kui patsient soovib seda teada, kas talle ikka öeldakse kumb on? Kas see test on tasuline ja palju ta orienteeruvalt maksab.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere
Lootevee uuringuks on omad näidustused. Uuring tehakse eelkõige ikkagi selleks , et välja lülitada kromosoomipatoloogia. Ema hirm võimaliku (kromosoomi) patoloogia ees võib samuti olla analüüsi näidustuseks. Kui määratakse loote kromosoomistik, siis saab alati teda ka loote soo, mis reeglina öeldakse ka vanematele. Et tegemist on invasiivse protseduuriga- peene nõelaga võetakse läbi kõhukatete ultraheli kontrolli all lootevett- siis sellega võib kaasneda ka tüsistusi (põletik, raseduse katkemine jne). Enne protseduuri räägitakse Teile kindlasti nii proovi poolt kui vastuargumentidest. Lootevee uuring riiklikus süsteemis tehakse haigekassas kindlustatutele tasuta , erakliinikutes võivad hinnad olla erinevad (Tartus Tähe ja Elite kliinikus maksab analüüs patsiendi soovil 1200 krooni).
Kui soovite teada saada ainult loote sugu, siis võiksite teha hoopis ultraheli uuringu. Ultraheli uuringul on loote sugu sageli juba 18-20 nädalal diferentsitav ja uuring on ohutu nii Teile kui Teie lapsele.
Tervitades Aire Sekavin