iseeneslik katkemine või puhastus? 08.12.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

tere,

küsimus järgmine: millistel juhtudel soovitatase peetunud rasedusega naistel oodata iseenesliku katkemist ja seda soodustatakse (nt tablettidega)? millisel juhul soovitatakse aga kohe puhastus teha? mis on nende plussid ja miinused. saan aru, et puhastus on sisuliselt abort, mis peaks ju organismile paras shokk olema, kas siis katkemise ootamine on kasulikum?

ette tänades,
mia

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Raseduse katkestamise meetodi valikul on rangelt individuaalne lähenemine. Reeglina väikeste raseduste korral ja kui verejooksu ei ole siis võib soovitada ka tablette. Hetkel veel neid tablette pole Eesti turul kasutusel(kohe on tulemas) . Kui on verejooks, siis soovitatakse ikkagi puhastust. Kindlasti peab enne puhastust ultrahelis kontrollima emakaõõnt. kui on olnud verejooks ja on ise lakanud. Vahel rasedus ise väljub ja ei peagi kirurgiliselt vahele sekkuma. Kui peetumine on raseduse suuruses peale 12 nädalat, siis on võimalik medikamentoosselt esile kutsuda abort ja ei ole vaja teostada puhastust. Rasedus väljub ise. Sellist võimalust me kasutame. Suuremate raseduste korral on teised ravimid kui väikeste raseduste katkestamiseks.Kõik oleneb olukorrast ja patsiendist. Medikamentoossele katkestamisele on rida vastunäidustusi, sellega peab rangelt arvestama. Loomulikult ka kirurgilisel abordil on oma negativsed küljed.(põletiku tekkevõimalus, perforatsioonioht jne.) Dr Kadastik