depressioonihaige lähedased 17.04.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Mul oli läbipõlemise tõttu depressioon koos igasugu kõrvalnähtudega (paanikahäired, unetus, hirmud, sundmõtted, vihahood jne). Abiellusin väga empaatilise ja tundelise mehega, ta püüdis anda endast kõike, et mind aidata. Paar aastat pärast kooselu langes ta ise depressiooni, millest ta ülsegi aru ei saanud, lihtsalt eluisu oli nii kadunud, et tulid väga tugevad suitsiidimõtted, ja mitte ainult mõtted. Hakkasime käima koos psühhoterapeuti juures, tasapisi püüame taastuda. Nüüd aga juhtus samalaadne lugu meie sõpradega, naine on raskes depressioonis, hooliv abikaasa on valmis andma kõike, et naist toetada. Kardame, et nendega võib juhtuda sama lugu, alguses mees aitab, pärast läheb nööri otsima. Kas Te oskaksite öelda, kust leida materjali, mis räägib, kuidas depressioonihaige lähedased peaksid end kaitsma, et ise auku ei kukuks.

Arst vastas:

dr Katri-Evelin Esop

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS, Praktilise Psühholoogia Erakool SENSUS

Depressiooni vallandumine on sageli seotud sügavamate põhjustega kui välised sündmused. Sageli on need meie lapsepõlvest pärit ebakohased uskumused iseenda, teiste inimeste ja maailma kohta, mis siis teatud keskkonnatingimuste tõttu saavad aktiveeritud ja põhjustavad seeläbi negatiivset (depressiivset) meeleolu. Praegusel hetkel on depressiooni raviks parim võimalik sekkumisviis psühhoteraapia (kognitiiv-käitumuslik) kombineerituna ravimitega. Kirjandusest soovitan raamatupoodides kättesaadavat depressiooni ja stressiga seotud eneseabiraamatuid. Probleemide püsimisel tuleks aga kindlasti pöörduda spetsialisti poole, kes hindab probleemi tekkepõhjusi ja säilimismehhanisme ning määrab vastava sekkumise. Raviarst või psühhoterapeut õpetavad tehnikaid ning annavad kindlasti ka materjale selleks, et depressiooniga iseseivalt hakkama saada.